Przyrodnicy alarmują ws. Biebrzańskiego Parku Narodowego. "Wysycha, jest coraz gorzej"
- W okresie letnim zawsze mieliśmy niższe poziomy wody. Natomiast obecnie sięgają one pół metra mniej niż jeszcze 20-30 lat temu. Z dekady na dekadę jest coraz gorzej - mówił w Polskim Radiu 24 specjalista ds. ochrony przyrody z Biebrzańskiego Parku Narodowego Łukasz Krajewski.
2024-08-21, 20:40
W Biebrzańskim Parku Narodowym brakuje wody. Według ekspertów powodem jest globalne ocieplenie klimatu, które w ostatnich latach przyspieszyło. Nad Biebrzą wysychają bagna i mokradła. Zanikają też niektóre gatunki ptaków.
- Najwięcej wody zawsze było na wiosnę, w okresie lęgowym ptaków. Sytuacja zmieniła się wraz z ociepleniem klimatu. Zimy są stosunkowo ciepłe, brakuje śniegu i roztopów. To problem dla wielu parków, gdzie siedliska wodne ptaków mają duże znaczenie. Niektóre gatunki zanikają, głównie te pochodzące z północnej Europy. Nad Biebrzą znajdował się skraj ich zasięgu. Pojawiają się też nowe gatunki. W dolinie Biebrzy pierwszy raz gniazdował np. szczudłak. To gatunek z południa Europy, który znajduje się w ekspansji. Szereg gatunków ptaków przesuwa się w Europie na północ wraz ze zmianą klimatu - mówił Łukasz Krajewski.
Posłuchaj
Ale w Biebrzańskim Parku Narodowym wysychają też torfowiska. - Woda opada poniżej poziomu gruntu, co jest niekorzystne dla złóż torfu, które się utleniają. Przesuszenie powoduje też, że torfowiska łatwiej zarastają krzewami i drzewami, które trzeba usuwać, żeby zachować ich otwarty charakter. Dodatkowo część gruntów znajduje się w rękach prywatnych. Często poddawane są melioracji i zamieniane w łąki - tłumaczył przyrodnik.
REKLAMA
Jedyny taki w Europie
Biebrzański Park Narodowy został utworzony w 1993 roku. Obecnie spośród 23 polskich parków narodowych BbPN jest największym i jednym z większych w Europie.
Wraz z unikatową mozaiką i strefowością siedlisk mokradłowych, a także ekstensywnym rolnictwem zachowały się tu rzadkie, zagrożone i ginące w kraju i Europie gatunki roślin, ptaków i innych zwierząt. Charakterystyczne dla Biebrzańskiego Parku Narodowego są również rozległe krajobrazy, ekosystemy i siedliska, które gdzie indziej zostały już bezpowrotnie zniszczone, w wyniku melioracji, osuszania bagien i torfowisk.
Bagna Biebrzańskie są uznawane za jedną z najważniejszych w kraju i w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych. W 2004 roku dolinę Biebrzy włączono do sieci Natura 2000.
* * *
Audycja: Zmiana klimatu
REKLAMA
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Łukasz Krajewski (specjalista ds. ochrony przyrody, Biebrzański Park Narodowy)
Data emisji: 21.08.2024
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
PR24/wmkor
REKLAMA