Granty na badania na rzecz OZE. Młodzi naukowcy zbyt mało z nich korzystają
- Pozyskanie grantów pozwala na choćby częściowe sfinansowanie badań nad nowymi technologiami, warto się o nie ubiegać - mówiły w Polskim Radiu 24 Maja Grodzka, studentka inżynierii i specjalistka od OZE z Politechniki Bydgoskiej, doktorantka Gabriela Hodacka z inżynierii chemicznej Politechniki Krakowskiej oraz Róża Łopusiewicz z AGH, indywidualne laureatki programu grantowego SOFIA, którego organizatorem jest firma ONDE
2024-11-11, 19:45
Badaczki otrzymały grant na realizację odrębnych, nowatorskich projektów związanych z OZE.
- Nasz zespół koncentruje się od 5 lat na budowie bezzałogowych statków powietrznych, które zasilane są dodatkowo energią słoneczną poprzez ogniwa słoneczne, zalaminowane na kompozytowych skrzydłach. Nie chodziło tylko o samo źródło energii, tylko o nowe możliwości wykorzystania samolotu jako systemu. A przez to, że może latać dłużej niż dron, ma większe możliwości realizacji różnych programów. Pracujemy, aby te panele były jak najlepiej zintegrowane ze skrzydłem, aby to było optymalne rozwiązanie pod względem aerodynamicznym - mówiła Róża Łopusiewicz. Jak wyjaśniła ekspertka z AGH, panele umożliwią doładowanie baterii samolotu podczas lotu, co znacznie zwiększy jego zasięg co może się przydać np. do badania czystości powietrza nad miastami.
Posłuchaj
Ale jak wyjaśniała ekspertka do napędu dużych samolotów pasażerskich przewiduje się wykorzystanie paliwa wodorowego.
Czarna strona zielonej transformacji
- Zielona transformacja w naszym projekcie zakłada recykling jednego z komponentów baterii litowych, jakim jest grafit. Projekt jest efektem moich codziennych badań nad pozyskiwaniem grafitu przez katalityczną grafityzację. Codziennie się przekonuję, że ten proces jest kosztowny, skomplikowany i bardzo energochłonny. Chodziło o nowy pomysł na pozyskiwanie grafitu, który już gdzieś jest, aby nastąpił obiekt zamknięty tego cennego surowca. A właśnie bateria litowa składa się w 40 proc. z grafitu, dlatego chodzi o jego recykling i ponownie pozyskanie w nowych produktach. A do ponownego wykorzystania grafitu mogą posłużyć różnego typu baterie pochodzące ze zużytych sprzętów elektronicznych, z których już nie korzystamy np. z telefonów komórkowych. Chodzi o jego ponowne wykorzystanie do elektro kompozytów przewodzących prąd - wyjaśniła Gabriela Hodacka.
REKLAMA
Hybrydowy system magazynowania energii
- W moim projekcie chodzi o wykorzystanie ogniw wodorowych w hybrydowych systemach pozyskiwania energii z OZE, która może być potem zmagazynowana. Ogniwa paliwowe to są urządzenia wykorzystujące m.in wodór do produkcji prądu. Chodzi o przekształcanie energii chemicznej wodoru i tlenu w energię elektryczną, gdy produktem ubocznym jest tylko woda. Systemy hybrydowe łączą dwie lub więcej technologii, aby zwiększyć wydajność w otrzymywaniu prądu z Odnawialnych Źródeł Energii. Ten system ma duża przyszłość skoro już mamy tak wiele sposób pozyskiwania energii z OZE. Problemem jest nieciągłość dostaw tego prądu z OZE np. w zimie, nocą lub w dni gdy jest za mało wiatru. I w takich przypadkach można uruchomić instalację hybrydową, aby pozyskać prąd z wodoru - powiedziała Maja Grodzka.
- Wycofanie freonu. "Uchroniono wiele osób od chorób"
- Samochody źródłem smogu. Trzeba zmienić do nich podejście
- "Budynek adaptowalny". Nowy pomysł na zmniejszenie emisji CO2
- Prąd z OZE. Ekspert wskazuje na jeden kluczowy problem
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gościnie: Maja Grodzka (studentka inżynierii i specjalistka od OZE z Politechniki Bydgoskiej), Gabriela Hodacka (doktorantka inżynierii chemicznej Politechniki Krakowskiej), Róża Łopusiewicz (AGH)
Data emisji: 11.11.2024
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
PR24/sw
REKLAMA