Akwakultura. Nowa technika masowej produkcji żywności
- Ludność naszej planety ma już taką liczebność, że tradycyjne połowy ryb, stały się problemem dla zachowaniu wielu gatunków dla przyszłych pokoleń. Dlatego potrzebna jest akwakultura i zrównoważone rybołówstwo - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert w dziedzinie akwakultury i ekologii wodnej dr hab. Radosław Kowalski.
2025-01-14, 19:45
Akwakultura to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów produkcji żywności na świecie. Masowa, dzięki nowym technologiom hodowla ryb i skorupiaków, może stać się odpowiedzią na wyzwania związane z bezpieczeństwem żywnościowym i zmianami klimatycznymi.
Tego typu żywność daje także spore korzyści zdrowotne, a jej produkcja jest proekologiczna, choć wymaga zmiany wielu przyzwyczajeń ze strony konsumentów.
Posłuchaj
Zrównoważone rybołówstwo nie jest tym samym, co akwakultura. Oznacza takie łowienie ryb, aby ich różne gatunki nie zostały przełowione i zachowały zdolność do odtwarzania swojej populacji. Akwakultura oznacza hodowanie różnych gatunków ryb i skorupików, w tak optymalnych warunkach, aby miały warunki do szybkiego wzrostu i przybierania na wadze.
REKLAMA
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Patryk Michalski
Gość: dr hab. Radosław Kowalski (ekspert w dziedzinie akwakultury i ekologii wodnej)
Data emisji: 13.01.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24 / sw
REKLAMA
REKLAMA