Polski Kongres Klimatyczny. Miasta muszą stać się proekologiczne
Prof. Barbara Widera z Politechniki Wrocławskiej, Joanna Zdunowska z Ministerstwa Klimatu, Alicja Kuczera ze Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego i Tomasz Wojtkiewicz (Prezes Zarządu Grupy Nextbike), mówili w Polskim Radiu 24 o Polskim Kongresie Klimatycznym.
2025-03-26, 20:00
Podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, eksperci i przedsiębiorcy rozmawiali o różnych aspektach związanych ze zmianami klimatu i z zieloną transformacją. Ta proekologiczna transformacja stanowi wyzwanie dla wszystkich. Chodzi o to, aby zacząć budować miasta bardziej odporne na zmianę klimatu.
Posłuchaj
Gość audycji profesor Barbara Widera z Politechnika Wrocławskiej, jest członkinią rady zarządzającej unijnej Rady Misji ds. adaptacji do zmian klimatu. Rada, która liczy 75 osób, jest wyłaniana spośród kandydatów zgłaszanych przez poszczególne kraje członkowskie.
REKLAMA
- Zadaniem Rady Misji jest doradzanie Komisji Europejskiej w sprawach związanych bezpośrednio z działalnością różnych misji. Jest to organ doradczy, który ma wypracowywać plany rekomendacji dla konkretnych rozwiązań prawnych. Chodzi o wspieranie odporności miast i regionów na zmiany klimatu. Zagrożenia klimatyczne dla naszego regionu, nie są do końca zbadane. Na przykład czy w najbliższych latach ilość opadów nadal będzie malała. Potrzebna jest zbudowanie infrastruktury, chroniącej polskie miasta i regiony przed powodzią. Ale wiele zależy od tego, jakie będą decyzje lokalizacyjne dla deweloperów. Dlatego ważną częścią budowania takich strategii adaptacyjnych jest planowanie przestrzenne - mówiła prof. Barbara Widera.
Resort klimatu wspiera konkretne rozwiązania
W opinii Joanny Zdunowskiej, z departamentu adaptacji do zmian klimatu i polityki miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska "adaptacja do zmian klimatu bardzo zyskała na znaczeniu.
- Miasta są najbardziej narażone na negatywne skutki zmian klimatycznych. To oczywiście generuje koszty i straty, szacowane rocznie na około 6 miliardów złotych. Miasta muszą stworzyć plany adaptacji do zmian klimatu. W tej sprawie powstała w styczniu tego roku ustawa, w której zobligowaliśmy miasta o liczbie powyżej 200 tys. mieszkańców do opracowania miejskich planów adaptacji. To są dokumenty planistyczne i strategiczne, które mają na celu uporządkowanie podejścia do procesu adaptacji, wywołanego zmianami klimatu. Bardzo ważnymi elementem jest koncepcja zazieleniania miasta, a drugim kluczowym jest koncepcja zagospodarowania w aglomeracjach wód roztopowych i opadowych - wyjaśniała Joanna Zdunowska.
Zielona infrastruktura
W opinii Alicji Kuczery, dyrektorki generalnej Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, chodzi o uświadomienie inwestorom, projektantom i samym deweloperom, że budownictwo emituje 36 procent globalnej emisji dwutlenku węgla, zużywa 40 procent energii elektrycznej i jest odpowiedzialne za zużycie 33 procent wody na naszej planecie.
REKLAMA
- Jesteśmy za wprowadzaniem z powrotem natury do naszych przestrzeni miejskich. Pod budowy zabieramy przyrodzie jej grunty. Trzeba wprowadzić sporo takich rozwiązań, które sprawią, że woda, która spada na nasze miasta w postaci deszczu i śniegu, zostanie w nich jakiś naturalny sposób zatrzymana i wykorzystana, a nie odprowadzona wprost do kanalizacji. Dzięki rozwiązaniom tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, możemy walczyć z efektem miejskich wysp ciepła. Trzeba w wielu miejscach usunąć asfalt i zabetonowane powierzchnie, aby nie podwyższały temperatury w najbliższej okolicy - tłumaczyła Alicja Kuczera.
***
REKLAMA
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Patryk Michalski
Goście: Prof. Barbara Widera (Politechnika Wrocławska), Joanna Zdunowska (Ministerstwo Klimatu), Alicja Kuczera (Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego) i Tomasz Wojtkiewicz (Prezes Zarządu Grupy Nextbike)
Data emisji: 26.03.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24 / SW
REKLAMA
REKLAMA