Rewitalizacja Parku Akcji Burza wyróżniona Europejską Nagrodą dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej
- Park Akcji Burza, to ważny historycznie fragment miasta, który postanowiliśmy przywrócić mieszkańcom, a przez lata był zapomniany - powiedzieli w Polskim Radiu 24: Magda Wnęk z pracowni topoScape i Marcin Maraszek, współzałożyciel pracowni Archigrest.
2024-12-04, 23:00
Projekt przebudowy Parku Akcji Burza w Warszawie, zdobył przyznawaną co dwa lata, prestiżową Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Stołeczna realizacja pokonała 297 konkurentów z 35 państw. Park jest częścią Kopca Powstania Warszawskiego.
Posłuchaj
- Bardzo nas cieszy ta nagroda, bo ona nie dotyczy typowych projektów urbanistycznych i architektonicznych, tylko jest wyróżnieniem za architekturę krajobrazu, za koncepcję na kształtowanie miejskich przestrzeni publicznych. Taka przestrzeń powinna być, w każdym mieście powszechnie dostępna dla każdego. Tu chodzi o indywidualną ekspresję mieszkańców. To nie może być zamknięta przestrzeń, taka jak np. galeria handlowa. Nagroda dotyczyła tylko tych projektów, które miały na celu tworzenie nowych relacji mieszkańców z miastem - powiedział Marcina Maraszek.
- Myślę, że zostaliśmy zauważeni ze względu na fakt że w projekcie jest wiele wątków połączonych w jednej przestrzeni. Ta nagroda jest przyznawana za wiele aspektów. Dotyczy także rzeczy wizualnych, tego jak ta przestrzeń funkcjonuje, jak wpływa na życie społeczności i na całe miasto. A także czy nawiązuje do materialnego i niematerialnego dziedzictwa miasta. Nawet nasi konkurenci, poznani przez nas na finałach, podkreślali, że w naszym projekcie wszystkie te aspekty są jakby "odhaczone". W finale było bardzo wiele ciekawych prac, dlatego tym bardzo się cieszymy, że to nasz projekt został nagrodzony - powiedziała Magda Wnęk.
To miejsce było zapomnianym śladem odbudowy Warszawy
W opinii eksperta ponieważ Warszawa miała zniszczonych aż 80 procent budynków, jej odbudowa była ogromnym wyzwaniem. W stolicy na miejsca, gdzie wywożono gruzy powstały aż cztery kopce poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. Ale one są dziś raczej zapomniane, dlatego chodziło nam o przypomnienie historii powstania Parku Akcja Burza. Przez całe lata to miejsce było tzw. "zwałką", czyli , że zwożono tam gruz z całego miasta aż do lat 80. XX wieku. A potem ten teren wzięły w swoje władanie siły przyrody. Dlatego ta tragiczna historia powstania tego kopca, została właściwie zapomniana, mało kto odwiedzał to miejsce.
REKLAMA
- Przed wojną teren Parku Akcji Burza, to było jezioro i 40 metrowa górka. Heroizm odgruzowywania Warszawy polegał na tym, że opierał się głównie na sile ludzkiej i sile zwierząt. Chcieliśmy ten aspekt odbudowywania miasta pokazać w naszym projekcie - powiedział Marcin Maraszek.
Park jest symbolem Powstania Warszawskiego
- Konkurs na zagospodarowanie tego obszaru został ogłoszony w roku 2019, chodziło w nim o miejsce pamięci związane z Powstaniem Warszawskim z dofinansowaniem z funduszy unijnych. Zdawaliśmy sobie sprawę, że stojąc w tym miejscu mamy pod stopami zniszczoną Warszawę, a patrzymy z niego na już odbudowaną stolicę. To było ostatnie miejsce, które nie zostało przekształcone na miejsce sportu lub rekreacji. Tam nie było rekultywacji terenu, wszędzie walały się gruzy. Chcieliśmy pokazać historię Warszawy, z wykorzystaniem symbolu Polski Walczącej, postawionym tutaj w latach 90. XX wieku, przez żyjących powstańców - tłumaczyła Magda Wnęk.
* * *
Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Goście: Magda Wnęk z pracowni topoScape i Marcin Maraszek, współzałożyciel pracowni Archigrest
Data emisji: 04.12.2024
Godzina: 22.06
PR24
REKLAMA
REKLAMA