Żyjemy na "kredyt ekologiczny". I "zadłużamy się" coraz bardziej
Symboliczny Dzień Długu Ekologicznego w Polsce przypadł w tym roku na 3 maja. Ta data oznacza dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie roczne zasoby Ziemi. Od tego momentu żyjemy kosztem przyszłości - zużywamy to, czego natura nie zdąży odnowić. Jak sprawić, by "dług ekologiczny" był mniejszy? O tym w audycji "Zmiana klimatu" rozmawiają Marta Hoppe i jej gość - Ilona Jędrasik (Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy).
2025-05-13, 20:15
Jako ludzkość, żyjemy na koszt naszej planety, a jej zasoby konsumujemy w zastraszającym tempie.
Co roku dla wszystkich krajów świata obliczana jest data, która wskazuje moment wykorzystania rocznego kapitału odnawialnych zasobów naszej planety. Jest to tzw. Dzień Długu Ekologicznego, wyznaczany w celu uzmysłowienia nam skali presji, jaką wywieramy na ekosystemy naszej planety.
Posłuchaj
W Polsce Dzień Długu Ekologicznego wypadł w tym roku 3 maja. Od tego czasu żyjemy na "kredyt ekologiczny", zużywając zasoby, z których mogłyby korzystać kolejne pokolenia.
REKLAMA
Do obliczenia daty Dnia Długu Ekologicznego wykorzystywane są m.in. sprawozdania ONZ, zawierające szereg aktualnych danych na temat stanu środowiska naturalnego. Pod uwagę bierze się wiele zmiennych, takich jak zmiany emisji dwutlenku węgla, zdolności biologicznej lasów czy odradzania się populacji ryb w łowiskach. Pozyskany w ten sposób obraz ma ujawnić całość śladu ekologicznego, który po sobie zostawiamy, realizując nasze potrzeby - zarówno te niezbędne do życia, jak i te, które zdecydowanie jesteśmy w stanie ograniczyć.
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Ilona Jędrasik (Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy)
Data emisji: 14.05.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24/paw
REKLAMA
Polecane
REKLAMA