Pszczoły i pestycydy. Co wpływa na jakość polskiego miodu?

- Podczas przeprowadzonych przez nas testów polskiego miodu, znaleźliśmy w nim substancje zakazane od czterech lat przez UE np. pestycydy z grupy neonikotynoidów. Przebadaliśmy 48 różnych próbek miodów, aby ocenić stan zagrożenia substancjami chemicznymi dla ludzi, pszczół i innych gatunków owadów zapylających - mówił w Polskim Radiu 24 Marcel Andino Velez z Fundacji Greenpeace Polska. 20 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pszczół. 

2025-05-20, 20:00

Pszczoły i pestycydy. Co wpływa na jakość polskiego miodu?
W ramach "Wielkiego Testu Miodu" odkryto substancje zakazane i niedopuszczalne stężenia toksycznych pestycydów w polskich miodach. Foto: Shutterstock/kosolovskyy

Jednym z najważniejszych działań dla ochrony pszczół jest unikanie niewłaściwego stosowania pestycydów oraz nieużywanie środków ochrony roślin w godzinach lotu pszczół. Tymczasem w ramach "Wielkiego Testu Miodu", przeprowadzonego podczas akcji "Adoptuj Pszczołę", badacze odkryli w polskich miodach substancje zakazane i niedopuszczalne stężenia toksycznych pestycydów. Greenpeace Polska przedstawia wyniki badań i apeluje, by władze zaczęły skutecznie chronić owady zapylające, zgodnie z wytycznymi UE.

 

Posłuchaj

Marcel Andino Velez o polskich pszczołach i miodzie (Zmiana klimatu) 23:26
+
Dodaj do playlisty

 

Wykrycie pestycydów z grupy neonikotynoidów w polskim miodzie, to w opinii eksperta Greenpeace Polska, bardzo zły sygnał, bo tego typu substancje negatywnie wpływają na rozwój dzieci i mogą przyspieszyć pojawienie się nowotworów, np. raka piersi. To efekt nadmiernej ekspansji rolnictwa przemysłowego i stosowanie w nim zakazanej agrochemii, z pominięciem wytycznych płynących z Unii Europejskiej.  

REKLAMA

Czytaj także:

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Marcel Andino Velez z Fundacji Greenpeace Polska. 
Data emisji: 20.05.2025
Godzina emisji: 19.06

Źródło: Polskie Radio 24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej