Zieleń w polskich miastach. Ekspertka: ważna jest jakość i różnorodność terenów zielonych

2024-02-28, 11:04

Zieleń w polskich miastach. Ekspertka: ważna jest jakość i różnorodność terenów zielonych
Roślinność poprawia jakość życia w mieście. Foto: Patryk Kosmider / shutterstock.com

- Estetyka jest jedną ze stu "usług ekosystemowych", których dostarcza nam przyroda. Drzewa czy bogate układy roślinności poprawiają gospodarkę wodną, zmniejszają poziom stresu i depresji w społeczeństwie, wpływają na poprawę więzi społecznych, oczyszczają powietrze - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. Marzena Suchocka (Katedra Architektury Krajobrazu SGGW), która wraz z Aleksandrą Piotrowską (Akcja Ratunkowa dla Krakowa) dyskutowała o znaczeniu zieleni w miastach.

Miasta wciąż cierpią na niedostatek zieleni. Jej brak odbija się negatywnie na mieszkańcach. Jedną ze wskazówek, która pomaga zrozumieć, ile powinno być terenów zielonych, jest reguła 3-30-300. Zgodnie z nią każdy powinien być w stanie zobaczyć trzy drzewa ze swojego domu, mieszkać w dzielnicy, w której co najmniej 30% terenu pokrywają drzewa, i znajdować się w odległości nie większej niż 300 metrów od najbliższej zielonej przestrzeni, pozwalającej na aktywność ruchową.

Zieleń jako infrastruktura krytyczna

Aleksandra Piotrowska zauważyła, że dostępność do zieleni w miastach ulega stopniowej poprawie. - Jest lepiej, niż było kiedyś, zwiększa się świadomość tego, ile dobrego robi dla nas zieleń, ile znaczy ona w mieście, jednak na pewno nie jest to jeszcze stan zadowalający. Na pewno potrzeba jeszcze dużo pracy w uświadamianiu miast, miasteczek, wsi, ale także samorządowców, jak działać, aby tej zieleni było jak najwięcej i aby jakościowo odpowiadała naszym potrzebom, ale i potrzebom przyrody […]. To nie jest tylko kwestia estetyczna, to także kwestia życia i śmierci naszych mieszkańców. Musimy zacząć traktować zieleń jako infrastrukturę krytyczną - apelowała.

Naturalne, złożony układy zieleni

Dr hab. inż. Marzena Suchocka zwracała uwagę na jakość terenów zielonych, zaznaczyła, że najlepiej działają układy najbardziej naturalne. - Najwięcej usług ekosystemowych dostarczy nam układ wielopiętrowy. Dużo lepszy niż samo drzewo będzie układ, który będzie zawierał trawę, byliny, niskie krzewy, drzewa. Także najbardziej różnorodny pod kątem gatunków. Potrzebujmy różnorodności biologicznej - mówiła.

Posłuchaj

Dr hab. inż. Marzena Suchocka i Aleksandra Piotrowska, (Polskie Radio 24 / Słowem wszystko o samorządach) 21:41
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Słowem wszystko - o samorządach

Prowadząca: Sylwia Białek

Goście: dr hab. inż. Marzena Suchocka, Katedra Architektury Krajobrazu SGGW, Aleksandra Piotrowska, działaczka miejska z organizacji Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej