Miasta bez barier architektonicznych. "Olbrzymia praca do wykonania"

- Staramy się we wszystkich środowiskach współdziałać, by tych barier było mniej, jednak to droga wyboista, kręta i długa - mówił w Polskim Radiu 24 dr inż. arch. Jan Cieśla, pełnomocnik SARP ds. dostępności i projektowania inkluzywnego, który dyskutował z Maciejem Augustyniakiem z Fundacji Polska Bez Barier.

2024-03-11, 10:35

Miasta bez barier architektonicznych. "Olbrzymia praca do wykonania"
Według danych z ostatniego spisu powszechnego, w Polsce żyje prawie pięć i pół milionów osób z niepełnosprawnościami. Foto: shutterstock.com

Wiosną bieżącego roku ruszą nabory dla samorządów o dofinansowanie inwestycji poprawiających dostępność budynków publicznych dla osób niepełnosprawnych. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zainaugurowano program "Dostępny samorząd 2.0" o wartości 100 milionów złotych.

Samorządy będą mogły wykorzystać te środki na przykład na podjazdy dla osób poruszających się na wózkach i dla kobiet z dziećmi. Poza likwidacją barier architektonicznych fundusze będzie można przeznaczyć na dostosowanie swoich stron internetowych dla osób niepełnosprawnych czy szkolenia dla pracowników.

Miasta i wsie bez barier. Wysiłek także po stronie inwestorów

Dr inż. arch. Jan Cieśla podkreślał, że świadomość wagi projektowanie bez barier wymaga zrozumienia nie tylko wśród architektów. - Mamy do wykonania olbrzymią pracę zarówno w środowisku, w branży architektonicznej, ale również po stronie inwestorów, zarówno publicznych, samorządów, jak i prywatnych, które zmieniają nasze miasta. Bardzo się cieszę, że organizacje pozarządowe publikują takie materiały jak np. bardzo istotny poradnik dotyczący ewakuacji osób z niepełnosprawnościami - zaznaczył.

"Nie możemy ustawać w wysiłkach"

Maciej Augustyniak zwracał uwagę, że bez wysiłków m.in. organizacji pozarządowych nie doszłoby do zmiany myślenia o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. - Zmiany postępują, ale jest smutne i przerażające, że dzieje się to tak wolno. Jest lepiej niż rok, pięć czy dziesięć lat temu, ale rzeczywistość poruszania się, nawet w takim mieście jak Warszawa, absolutnego lidera, jeśli chodzi o kwestie dostępności, włączania, cały czas jest nieciekawa. Cały czas musimy naciskać, nie tylko ze strony pozarządowej, nie możemy ustawać w wysiłkach - podkreślał.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Dr inż. arch. Jan Cieśla i Maciej Augustyniak (Polskie Radio 24 / Słowem wszystko - o samorządach) 21:17
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Większość środków w programie "Dostępny samorząd 2.0" pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki unijne to 83 miliony złotych, natomiast z budżetu państwa jest 17 milionów złotych. Oba ministerstwa szacują, że w latach 2024-2028 granty z programu o średniej wysokości 300 tysięcy złotych otrzyma co najmniej 240 jednostek samorządu terytorialnego.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

* * *

Audycja: Słowem wszystko - o samorządach

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Goście: dr inż. arch. Jan Cieśla, pełnomocnik SARP ds. dostępności i projektowania inkluzywnego, Maciej Augustyniak, Fundacja Polska Bez Barier

Data emisji: 11.03.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej