Ćwierć wieku od reformy administracyjnej. "Byłe stolice województw mogły się rozwijać znacznie lepiej"

- To jeden z największych dramatów lat 90., który nie został publicznie dobrze opowiedziany. Byłymi stolicami województw mało kto się zajmuje, w skali kraju jest to ponad 3 mln ludzi, którzy przez decyzję polityczną i zmianę administracyjną nagle stracili wiele szans rozwojowych - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Wałachowski (Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), który dyskutował z dr. Łukaszem Zaborowskim, ekspertem ds. rozwoju regionalnego (Instytut Sobieskiego).

2024-03-08, 10:32

Ćwierć wieku od reformy administracyjnej. "Byłe stolice województw mogły się rozwijać znacznie lepiej"
Jelenia Góra jest jednym z byłych miast wojewódzkich, w których odnotowano największy spadek liczby ludności . Foto: piotrbb / shutterstock.com

Podział administracyjny Polski uległ zmianie 1 stycznia 1999 roku, przywrócono wówczas powiaty oraz zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Według niektórych ekspertów takie rozwiązanie było błędem i doprowadziło do degradacji wielu byłych miast wojewódzkich i całych regionów.

Sytuacja byłych miast wojewódzkich. "Różnica w demografii jest wręcz rażąca"

Dr Łukasz Zaborowski zwracał uwagę, że badając ośrodki miejskie, należy uwzględnić tzw. funkcjonalne obszary miejskie. - Trzeba brać pod uwagę nie tylko gminę miejską, ale i gminy przyległe. Mamy tam od czynienia ze zjawiskiem suburbanizacji. To paradoksalnie objaw rozwoju miast, jego bogacenia się. Również miasta, które dobrze się rozwijają, tracą ludność na rzecz swoich przedmieść. Gdy porównamy w ten sposób miasta wojewódzkie i niewojewódzkie o podobnej wielkości, okazuje się, że różnica w demografii jest wręcz rażąca, większość miast niewojewódzkich traci ludność. Jeśli weźmiemy pod uwagę migrację ludności, jest to jeszcze bardziej widoczne. Status miasta wojewódzkiego sprzyja rozwojowi - komentował.

"Mogliśmy mieć wiele lepiej rozwiniętych miast"

Karol Wałachowski zgadzał się, że sytuacja byłych miast wojewódzkich jest trudna. - Jeśli zbadamy ostanie 25 lat od momentu reformy, i popatrzymy na różne wskaźniki ekonomiczne, to praktycznie wszędzie widać bardzo dużą różnicę pomiędzy byłymi a obecnymi stolicami województw (…). Czy to demografia, wynagrodzenie, liczba przedsiębiorstw, poziom inwestycji, bezrobocia, dochodów budżetowych - wszystkie wskaźniki wskazują nam, że byłe stolice województw rozwijają się znacznie gorzej. Byłe stolice województw mogły się rozwijać znacznie lepiej, mogliśmy mieć wiele lepiej rozwiniętych miast. Przez tę decyzję tak się nie stało - stwierdził.

Posłuchaj

Dr Łukasz Zaborowski i Karol Wałachowski o sytuacji byłych miast wojewódzkich (Polskie Radio 24 / Słowem wszystko - o samorządach) 23:27
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Słowem wszystko - o samorządach

Prowadząca: Małgorzata Naukowicz

Goście: dr Łukasz Zaborowski, ekspert ds. rozwoju regionalnego (Instytut Sobieskiego) i Karol Wałachowski (Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

REKLAMA

Data emisji: 8.03.2024

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej