"Słowem wszystko o samorządach". Ekspert: de facto odrzuciliśmy planowanie przestrzenne
- Wydawało się, że wolny rynek wszystko ureguluje, ale w urbanistyce on nie działa. Tu potrzebne są zarówno przepisy, jak i pewna większa koncepcja, jak ustawić te budynki - mówił w Polskim Radiu 24 inż. arch. Leszek Wiśniewski (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), który dyskutował z arch. Magdaleną Milert, urbanistką.
2024-03-26, 12:15
Jak zmieniła się polska architektura po przemianach lat 90. ub. wieku? Czy "niewidzialna ręka wolnego rynku" spowodowała, że zachodzą korzystne zmiany?
Inż. arch. Leszek Wiśniewski próbował podsumować przemiany ostatnich dekad w polskiej architekturze. - Jak patrzę na ostatnie 30 lat, to widzę, jak dużo materiału de facto zmarnowaliśmy. Rzeczywiście powstało bardzo dużo budynków, zarówno mieszkalnych, jak i biurowców, ale ten kapitał nie stworzył miasta (…). De facto odrzuciliśmy planowanie przestrzenne, co być może wynikało z przeświadczenia, że to socjalistyczny czy komunistyczny element. Jednak planowanie przestrzenne jest w każdym kraju. Jeżeli spojrzymy na państwa skandynawskie, to z polskiej perspektywy ich systemy planistyczne wydałyby się nam totalitarne - zauważył.
- Nikt z nas nie chce codziennie stać w korkach, marnować czasu na dojazdy. Planowanie funkcyjne, które skupia w danej przestrzeni jedną funkcję, np. biurową, w innej mieszkalną, powoduje, że tak się dzieje (…). Polskie miasta nie są również ładne czy intuicyjne - zauważyła arch. Magdalena Milert.
Posłuchaj
- Urbanistyka w Polsce. "Pojawiają się dobrze zaprojektowane osiedla"
- Nowe prawo ma walczyć z patodeweloperką. Ekspertka: kuriozalne, kosmetyczne przepisy
* * *
Audycja: Słowem wszystko - o samorządach
Prowadzący: Karol Surówka
Goście: arch. Magdalena Milert, urbanistka, oraz inż. arch. Leszek Wiśniewski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
Data emisji: 26.03.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 08.35
PR24/ka/wmkor
REKLAMA