Profilaktyka w leczeniu raka piersi. Anna Kupiecka: mamy wpływ na nasze zdrowie

2024-04-22, 21:30

Profilaktyka w leczeniu raka piersi. Anna Kupiecka: mamy wpływ na nasze zdrowie
36 proc. Polek w wieku 18-35 lat nigdy nie wykonało USG piersi, a tylko 18 proc. ankietowanych kobiet w tym wieku robi to co najmniej raz w roku . Foto: Aleks333/Shutterstock

- Działanie u podstaw, które realizujemy, ma na celu poinformować kobiety, że mogą zrobić bezpłatną mammografią, że powinny wykonać samobadanie piersi raz w miesiącu. Uświadamiamy, że mamy wpływ na nasze zdrowie, że możemy wychwycić chorobę w jak najwcześniejszym stadium i nikt inny za nas tego nie zrobi - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kupiecka, fundacja OnkoCafe.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku taką diagnozę słyszy kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Skutecznym badaniem, pozwalającym na wczesne wykrycie zmian w piersiach jest mammografia.

Kluczowa jest profilaktyka

Anna Kupiecka podkreślała, że ok. 95 proc. przypadków nowotworów piersi można całkowicie wyleczyć, jeśli zostaną one wykryte we wczesnym stadium. - Powinniśmy zapomnieć o postrzeganiu raka, jako choroby natychmiastowo śmiertelnej. Medycyna, technologie lekowe idą ogromnie do przodu. Organizacja opieki medycznej wokół pacjentki z rakiem piersi również się zmieniła - zaznaczyła.

"Różowe patrole" w całej Polsce

- Tworzymy w Polsce oddziały "różowych patroli" edukujemy kobiety, to już ponad sześćdziesiąt oddziałów. Przeszkolone przez nas dziewczyny, uzbrojone w narzędzia, fantomy, wiedzę, edukują dalej bliskie sobie kobiety w swoich regionach - wyjaśniała.

Posłuchaj

Anna Kupiecka o profilaktyce raka piersi (Samo zdrowie) 25:23
+
Dodaj do playlisty

Mammografia wykorzystuje prześwietlenie piersi promieniami rentgenowskimi. Jest to najbardziej czułe i najbezpieczniejsze badanie w profilaktyce raka piersi.

Szacuje się, że około 100 tys. Polek jest nosicielkami genu BRCA1 lub rzadziej BRCA2, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Od dziesięciu do dwudziestu procent zachorowań na raka piersi ogółem to zachorowania o podłożu genetycznym.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzący: Małgorzata Telmińska

Gość: Anna Kupiecka, Fundacja OnkoCafe

Data emisji: 22.04.2024

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej