Niewydolność oddechowa noworodków. Duży problem małych ludzi

- Niewydolność oddechowa u noworodków to skomplikowana sprawa, zwłaszcza gdy dziecko przychodzi na świat w wyniku cesarskiego cięcia. Ale są procedury medyczne i leki, które im pomagają przywrócić normalną pracę płuc, nawet gdy nie są jeszcze w pełni rozwinięte - mówiła w Polskim Radiu 24 neonatolog prof. Renata Bokiniec 

2024-09-24, 20:00

Niewydolność oddechowa noworodków. Duży problem małych ludzi
Niemowlęta często wymagają wspomagania oddychania przez specjalistyczne urządzenia . Foto: shutterstock / image Point Fr

Jak tłumaczyła prof. Renata Bokiniec niewydolność oddechowa noworodków to m.in. przyspieszony oddech i przyspieszone poruszanie skrzydełkami nosa. Ten problem dotyczy zwłaszcza wcześniaków, co wynika z niedojrzałości płuc, ale także ze stanu ich naczyń krwionośnych i niedoboru surfaktantu. 

Surfaktant na wagę złota

W pełni rozwinięte płuca wytwarzają substancję nazywaną surfaktantem, która pozwala pęcherzykom płucnym spełniać ich prawidłową funkcję polegającą na wymianie tlenu (O2) i dwutlenku węgla (CO2) pomiędzy powietrzem atmosferycznym dostającym się do płuc z krwinkami czerwonymi. 


Posłuchaj

Niewydolność oddechowa noworodków (Samo zdrowie) 25:49
+
Dodaj do playlisty

 

- Surfaktant jest nam potrzebny na końcu wydechu, aby nie doszło do zapadania się pęcherzyka płucnego. W przypadku wcześniaka o wadze poniżej 1000 gram jest to bardzo wyraźne. Dopiero po 27 tygodniu życia ciążowego następuje prawidłowa budowa surfaktantu. Wcześniak w 24 tygodniu życia ciążowego, nawet nie ma pęcherzyków płucnych, tylko ma przewody i woreczki pęcherzykowe. Pracuję w neonatologii już 34 lata i widzę ogromny rozwój tego działu medycyny. Pierwsze milowe kroki w jej rozwoju dotyczyły wyizolowania i wyprodukowanie surfaktantu. Jego produkcja rozpoczęła się w latach 60. XX wieku i związana była z badaniami w USA po przedwczesnej śmierci syna prezydenta Johna Kennedy'ego, który urodził się w 34 tygodniu, ale nie przeżył właśnie z powodu braku surfaktantu. Po tym dramacie ruszyły badania w USA i w Szwecji - mówiła  prof. Renata Bokiniec. 

REKLAMA

Aby normalnie oddychać potrzebne są nie tylko zdrowe płuca, ale także dojrzały ośrodek oddychania i surfaktant. Dziś lekarze starają się go od razu podawać wcześniakom i niemowlętom, ale w sposób jak najmniej inwazyjny. Nawet na bezdech niemowląt został opracowany lek, to cytrynian kofeiny.  Ma moc około 20 kaw espresso i jest podawany dożylnie. Powoduje poprawę stanu zdrowia u niemowląt. Innym problemem jest przejściowy, przemijający szybki oddech noworodka. 

Czytaj także:

**********

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Renata Bokiniec 
Godzina emisji: 19.33
Data emisji: 24.09.24

REKLAMA


PR24/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej