Longevity - w poszukiwaniu długowieczności. Dr Czarniecki: najważniejsza jest profilaktyka i prewencja
- To, co się zmieniło radykalnie w ostatnich lat, kiedy temat longevity stał się czymś, o czym ludzie zaczęły słyszeć, to fakt, że możemy badać w sposób nieprawdopodobnie bardziej precyzyjny niż kiedyś i jesteśmy w stanie wyciągać z tego wybitnie spersonalizowane wnioski. To, co teraz robimy, to jest science fiction - mówił Polskim Radiu 24 dr Stefan Czarniecki.
2024-10-14, 20:10
Na przestrzeni ostatnich stu lat średnia życia wydłużyła się. Co można zrobić, by żyć jeszcze dłużej?
Dr Stefan Czarniecki zwracał uwagę, że chcemy żyć długo, jednocześnie pozostając w dobrym zdrowiu. - Taka nadzieja na długie, szczęśliwe życie jest odwieczna, choć wcześniej ludzie żyli krócej. Medycyna i współczesna cywilizacja z jednej strony nam pomagają przedłużać to życie w dobrej jakości, ale równocześnie masa wydarzeń cywilizacyjnych, począwszy od urbanistyki po dietę, styl życie, sposób codziennego funkcjonowania, utrudniają nam to życie. Jednocześnie psujemy i naprawiamy to, co psujemy - zauważył.
Posłuchaj
- Jeżeli mówimy o "longevity" najważniejsza jest profilaktyka i prewencja. Żeby je wykonać, musimy być świadomi tego, czego szukamy, jak szukamy, jakich narzędzi do tego używamy. Musimy sięgać coraz głębiej, coraz bardziej nowoczesnymi narzędziami. Zarówno badać ciało z zewnątrz, takimi narzędziami jak rezonans magnetyczny czy też badaniami epigenetyki, by zrozumieć, jakie predyspozycje posiadamy, które będą nas czynić bardziej podatnymi na choroby, które nasz styl życia może wywołać - mówił lekarz, który podkreślał, że tylko 7 proc. chorób mających wpływ na naszą długowieczność jest spowodowanych przez genetykę. - Znakomita reszta to jest nasz sposób funkcjonowania, sposób życia i sposób, w który środowisko i nasz styl życia oddziałuje na nasz genom - wyjaśniał ekspert.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Stefan Czarniecki
Data emisji: 14.10.2024
Godzina emisji: 19.33
PR24/ka/wmkor
REKLAMA