Co prowadzi do cukrzycy w ciąży? Ginekolog wyjaśnia
- Każda kobieta, która decyduje się na macierzyństwo, powinna w trosce o zdrowie swoje i przyszłego dziecka sprawdzić poziom glukozy w surowicy krwi. Jest wiele czynników, które prowadzą do cukrzycy matki w ciąży - powiedział w Polskim Radiu 24 doktor Jacek Tulimowski, ginekolog położnik.
2024-10-30, 20:00
Gość audycji przypomniał, że problem cukrzycy stał się problemem ogólnoświatowym, co pokazują statystyki, dlatego może dotyczyć także młodych matek. Część z nich, zachodząc w ciążę, na ogół nie zdaje sobie sprawy z tej choroby, co wychodzi dopiero przy badaniach trzeciego trymestru ciąży. Ale zdarzają się przypadki, gdy cukrzyca pojawia się dopiero w trakcie ciąży. Takich przypadków jest od 2 do 17 procent, ale przypadki cukrzycy z różnych powodów dotyczą w Polsce 5 procent kobiet w ciąży.
Posłuchaj
- Mówiliśmy już w tej audycji o planowaniu macierzyństwa. Dlatego przypominam, że warto zrobić badania poziomu glukozy w surowicy. Jeżeli ten poziom przekracza 92 jednostki, trzeba to sprawdzić potem pod kątem zaburzeń glikemii, złej tolerancji glukozy lub insulinooporności. Chodzi o typowe badanie profilaktyczne, jeszcze przed zajściem w ciążę. Bo chorą matkę trzeba będzie inaczej prowadzić podczas trwania ciąży - wyjaśnił dr Tulimowski.
Co prowadzi do cukrzycy w ciąży?
Ekspert tłumaczył, że są różne przyczyny prowadzące do choroby: późne macierzyństwo (powyżej 35 roku życia), nadwaga i otyłość, cukrzyca, która pojawiła się podczas wcześniejszych ciąż, choć to są rzadkie przypadki. Ważnym ostrzeżeniem jest pojawienie się cukrzycy typu drugiego w najbliższej rodzinie. Czynnikiem, który może prowadzić do cukrzycy, jest urodzenie podczas poprzedniej ciąży dziecka o masie powyżej 4 kilogramów. Złym prognostykiem jest także śmierć płodowa poprzedniego dziecka lub urodzenie dziecka z wadami genetycznymi.
- Problemem jest też to, że lekarze do końca nie wiedzą, jaka była przyczyna patogenezy cukrzycy. Choć wiemy o znaczeniu czynników środowiskowych, co wiąże się z pracą w stresie, źle dobraną dietą, brakiem ruchu i nadmiarem masy ciała. Czynnikiem wywołującym chorobę mogą być także stany zapalne trzustki, łącznie z kamicą pęcherzyka. Są także brane pod uwagę czynniki immunologiczne i genetyczne. Te wszystkie czynniki mogą prowadzić do cukrzycy w ciąży - powiedział ginekolog.
REKLAMA
Jakie jest ryzyko dla dziecka?
Ta choroba ma negatywne powikłania zdrowotne dla płodu i matki. Istnieje ryzyko pojawienia się makrosomii, czyli urodzenia dziecka o wadze powyżej 4 kg. Taki poród zawsze jest obciążony wysokim ryzykiem. Gdy matka ma zbyt dużo cukru we krwi, trafia on do dziecka przez łożysko. A to z kolei prowadzi do stymulacji pracy trzustki dziecka, a jej praca powinna nastąpić dopiero po urodzeniu. To powoduje nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej, duży przyrost mięśni i powiększenie wątroby. Ale najgorszym aspektem jest wstrzymanie dojrzewania płuc, co może prowadzić do niedotlenienia wewnątrzmacicznego.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: doktor Jacek Tulimowski, ginekolog położnik
Data emisji: 30.10.2024
Godzina emisji: 19.33
PR24/sw/wmkor
REKLAMA
REKLAMA