Choroby siatkówki oka. "Zmian nie da się cofnąć"

- Nowe generacje leków zatrzymują zmiany degeneracyjne w siatkówce, ale wielu zmian chorobowych nie da się cofnąć. Dlatego trzeba regularnie badać stan dna oka, zwłaszcza po 50. roku życia - powiedział w Polskim Radiu 24 dr n. med. Marcin Śwituła, specjalista chorób oczu. 

2024-11-21, 20:33

Choroby siatkówki oka. "Zmian nie da się cofnąć"
Siatkówka decyduje o widzeniu wielu szczegółów. Ale z wiekiem ulega zmianom pod wpływem palenia papierosów, genetyki. Trzeba badać stan dna oka.Foto: shuttestock / AnnaVel

W opinii eksperta prawidłowy dobór leków ma ogromne znaczenie w przypadku choroby np. plamki żółtej i retinopatii cukrzycowej. A źle dobrane mogą wyrządzić duże szkody. Na szczęście są dostępne w ramach NFZ nowoczesne leki, które mogą skutecznie leczyć.

Czym jest żółta plamka?

- To schorzenie degeneracyjne związane z wiekiem i starzeniem się organów. Dochodzi do przewlekłego obumierania tkanki, jej niedotlenienia. To postępujące schorzenie, które zmniejsza liczbę dostępnych fotoreceptorów, co ogranicza widzenie. Podłoże tego schorzenia ma bardzo wiele czynników: od genetyki po efekt długotrwałego palenia papierosów. Choroby naczyniowe powodują gorsze ukrwienie tkanek, a siatkówka ma najwyższe w organizmie zapotrzebowanie na tlen i glukozę, dlatego źle reaguje na ich niedobory. Dieta śródziemnomorska oparta o warzywa, pomaga zmniejszyć ryzyko choroby, chodzi o ochronę tej tkanki przez antyoksydanty - powiedział Marcin Śwituła.

Posłuchaj

Dr n. med. Marcin Śwituła o programach lekowych w okulistyce (Samo Zdrowie) 21:02
+
Dodaj do playlisty

Jakie są objawy choroby?

- Tak jak w wielu przewlekłych chorobach oczu, początek choroby jest trudne do rozpoznania. Widzenie jest wciąż dobre, ale widać okulista wykrywa zmiany na dnie oka. Czynnikiem dodatkowym jest pojawienie się zmian nazywanych "druzami". Są to są złogi pod siatkówką, co bywa efektem złego metabolizmu. Nazywane jest to "wczesną postacią zwyrodnienia". Można to wykryć dopiero u okulisty, dość często tylko jedno oko choruje. Dlatego po 50. roku życia zaleca się kontrolne badanie oka, żeby określić stan jego zdrowia. Gdy widać jakieś zmiany, wtedy pacjent powinien przejść tzw. badania OTC. Za pomocą światła dokonuje się wówczas analizy przekroju siatkówki. A wtedy nawet drobne zmiany można wykryć, ocenić ich stan i na podstawie tych badań zacząć leczenie - powiedział Marcin Śwituła.

Ekspert wyjaśnił, że plamka żółta, to najważniejsze miejsce w siatkówce, gdzie powstaje obraz ze szczegółami. Dlatego pierwszym objawem choroby będą problemy z pisaniem i czytaniem, widzeniem szczegółów tych czynności. Częstym objawem jest także falowanie linii i samego obrazu, a z czasem może pojawić się w centralnym miejscu plamka i wtedy niczego nie jesteśmy w stanie dokładnie rozpoznać.

REKLAMA

Ale także w przypadku cukrzycy może pojawić się ryzyko uszkodzenia siatkówki, przez wylewy krwi do gałki ocznej. Dotyczy to także osób z cukrzycą typu pierwszego, w tym także młodych ludzi. Choć także w tym wypadku są dostępne nowoczesne leki powstrzymujące degenerację siatkówki.  

Czym jest sucha degeneracja siatkówki?

- Chodzi wtedy o zmiany, które nie powodują wysięku, nie widać płynnych zmian. Następuje stopniowy zanik fotoreceptorów. W tzw. fazie mokrej naczynia krwionośne pod siatkówką uszkadzają widzenie i w ciągu paru tygodni następuje pogorszenie - wyjaśniał ekspert.

Leki pomagają

Jak wyjaśniał lekarz, na rynku jest wiele leków, a te najnowszych generacji polegają na leczeniu siatkówki przez robienie serii zastrzyków w chore miejsce w gałce ocznej. Pacjenci tylko raz na parę miesięcy muszą brać zastrzyki, ale te terapie są długotrwałe, czasami trwają kilka lub nawet kilkanaście lat.  

***

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Marcin Śwituła, specjalista chorób oczu. 
Data emisji: 21.11.2024
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej