Alkohol a zdrowie. Ekspert rozprawia się z popularnymi mitami
- Jeśli porównamy osoby, które w ogóle nie piją, z tymi, którzy piją alkohol, to jest zauważalna różnica. Ci, którzy piją w sposób umiarkowany żyją dłużej i rzadziej cierpią na choroby serca - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Gaciong, specjalista chorób wewnętrznych.
2025-01-27, 20:15
Prof. Zbigniew Gaciong podkreślił, że alkoholu w ogóle nie powinni pić kierowcy oraz kobiety w ciąży. - Kiedyś uważano, że czerwone wino poprawia morfologię i dlatego po kieliszek sięgały nawet kobiety w ciąży, tymczasem to niebezpieczny mit - stwierdził ekspert. Dodał, że nawet niewielka ilość alkoholu jest bardzo szkodliwa dla płodu i dziecko może urodzić się chore lub z niepełnosprawnością.
Posłuchaj
Prof. Gacing tłumaczył, że nadużywanie alkoholu, szczególnie mocnego, może doprowadzić do groźnych zaburzeń pracy serca. - Osoby, które cierpią na niewydolność serca, mają nadciśnienie tętnicze nie powinni sięgać po "procenty" - powiedział. Przytoczył też badanie naukowców z Australii, "które pokazuje, że osoby które mają migotanie przedsionków i zredukowali picie o 20 procent, to liczba nawrotów migotania przedsionków spadła u nich o połowę". Ekspert zwrócił też uwagę, że alkohol - nawet w małych dawkach - znacznie zwiększa ryzyko udaru.
A jaka jest bezpieczna dawka alkoholu i czy w ogóle o takiej możemy mówić? Gość audycji "Samo zdrowie" powiedział, że "za picie umiarkowane przyjęto - to oficjalna definicja naukowa - jeden drink na dobę u kobiety i dwa u mężczyzny". - Co to jest ten jeden drink, to tu nie ma jednolitej miary, ona jest zmienna w różnych krajach, średnio przyjmuje się, że jest to od 8 do nawet kilkunastu mililitrów czy gramów alkoholu - powiedział.
****
REKLAMA
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Zbigniew Gaciong (specjalista chorób wewnętrznych)
Data emisji: 27.01.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24/paw
REKLAMA