Krajowa Sieć Kardiologiczna. Lepsza opieka, mniejsze kolejki

- Kolejki do specjalistów spowodowane są tym, że zbyt wiele badań muszą przeprowadzać szpitale, a nie robią tego placówki podstawowej opieki, jak w innych krajach Europy. Tego problemu nie rozwiąże przekazywanie coraz większych pieniędzy z budżetu do NFZ - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

2025-03-31, 20:00

Krajowa Sieć Kardiologiczna. Lepsza opieka, mniejsze kolejki
Problemem polskiej kardiologii jest zlecanie zbyt wielu specjalistycznych badań szpitalom, zamiast placówkom podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej. . Foto: shutterstock

W opinii prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego "trzeba przeprowadzić optymalizację systemu opieki zdrowotnej,  jeśli chodzi o jego infrastrukturę, zasoby i kadrę. Jego zdaniem procedury i standardy stosowane w leczeniu nie są najgorsze na tle Europy, ale efektywność systemu wymaga naprawy.


Posłuchaj

Prof. Robert Gil o Krajowej Sieci Kardiologicznej (Samo zdrowie) 25:14
+
Dodaj do playlisty

 

- Standardy stosowane w Polsce są europejskie, do czego przyczyniło się także działanie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Chodzi o rekomendacje postępowania, przy określonych jednostkach chorobowych w kardiologii. To zawsze były standardy tylko sugerowane, ale bez mocy prawnej, choć było to ważne w przypadku spraw sądowych. Ale w planowanej Krajowej Sieci Kardiologicznej, te wskazówki będą wykorzystywane już podczas badania pacjentów, zleconych działań terapeutycznych i będą miały umocowanie prawne - wyjaśniał prof. Robert Gil. 

Ochrona zdrowia w Polsce, składa się z trzech podstawowych elementów: podstawowej opieki zdrowotnej (to głównie recepty i skierowanie na badania), opieki specjalistycznej i sieci szpitali.

REKLAMA

Dziś najwięcej badań specjalistycznych przeprowadzają szpitale i nie dają sobie rady z taką liczbą pacjentów. I w tym tkwi największy problem polskiego systemu opieki zdrowotnej, dlatego mamy największe w Europie kolejki chorych. Bardzo wiele procedur medycznych można i powinno się przeprowadzać poza szpitalami. Mogą to robić m.in. placówki podstawowej opieki medycznej.  

***

REKLAMA

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość:  prof. Robert Gil, lekarz kardiolog (kierownik Kliniki Kardiologicznej szpitala MSWiA w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego) 
Data emisji: 31.03.2025
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24 / sw

  

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej