"To nie jest choroba arystokratów i histeryczek". Dr n. med. Anna Błażucka o leczeniu migreny
- Migrena to bardzo poważny problem medyczny. Nam bóle głowy kojarzą się z takimi bólami, które my na ogół mamy. Najczęściej są bóle głowy typu napięciowego, a więc o niewielkim nasileniu, które nie utrudniają codziennego funkcjonowania (...). Postrzegamy innych przez ich pryzmat, natomiast migrena jest bardzo poważną chorobą - mówiła w Polskim Radiu 24 dr n. med. Anna Błażucka, neurolog.
2025-06-18, 20:35
Migrena to najczęstsza choroba neurologiczna - dotyka 11-12% społeczeństwa. Jest to przewlekłe, napadowe i nawracające schorzenie, którego głównym objawem jest silny ból głowy. Ból migrenowy zwykle zaczyna się po jednej stronie głowy, ale z czasem może objąć całą jej powierzchnię. Jego natężenie jest zazwyczaj silne lub bardzo silne, a napadom bólu często towarzyszą nudności i wymioty.
Podczas silnego ataku migreny pacjent bywa całkowicie wyłączony z codziennego życia - nie jest w stanie pracować, wykonywać obowiązków domowych ani normalnie funkcjonować. Napad trwa co najmniej cztery godziny, najczęściej jednak utrzymuje się przez cały dzień, a bywa, że trwa przez dwa lub trzy dni, a nawet tydzień. Czynniki nasilające dolegliwości to m.in. stres, silne emocje, intensywne zapachy, zmiany pogody, zaburzenia snu oraz wysiłek fizyczny.
Migrena to poważny problem medyczny
- Niestety do dzisiaj migrena jest traktowana jako choroba arystokratów, choroba histeryczek, natomiast jest to bardzo poważny problem medyczny. Nam bóle głowy kojarzą się z takimi bólami, które my na ogół mamy. Najczęściej są bóle głowy typu napięciowego, a więc bóle głowy o niewielkim nasileniu, bóle głowy opasujące bądź uciskowe, obejmujące całą głowę, takie, które nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Postrzegamy innych przez ich pryzmat, natomiast migrena jest bardzo poważną chorobą, bo migrena to jest bardzo silny ból głowy, który utrudnia funkcjonowanie. Na ogół chory w napadzie migreny dąży do tego, jeżeli ma takie możliwości, żeby się położyć w spokojnym, cichym pomieszczeniu, najlepiej jeszcze ciemnym. To wynika z tego, że bólowi towarzyszą inne objawy. Jest to światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, nadwrażliwość na zapachy, często nudności, czasami wymioty - wyjaśniała dr Błażucka.
Posłuchaj
Jak walczyć z bólami?
Jak podkreślała neurolożka, skuteczne leczenie migreny jest możliwe dzięki nowoczesnej farmakoterapii. Wskazywała tu na rodzaje leczenia: przerywającego ból głowy oraz profilaktycznego. Jak zaznaczyła, leczenie nie polega na zażywaniu szeroko dostępnych leków przeciwbólowych, także ze względu na ich krótki czas działania. Co więcej, nadużywanie takich środków może przynieść wyraźne szkody pacjentowi, tu należy sięgnąć po leki, które są ukierunkowane na bóle migrenowe. Ważne jest także, by nie czekać z ich zażyciem do momentu, kiedy bóle staną się bardzo silne, ale reagować już przy pierwszych objawach tzw. aury migrenowej.
REKLAMA
* * *
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Anna Błażucka, neurolog
Data emisji: 18.06.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24/ka
REKLAMA