"To była elita elit". Kuba Pokojski o legendarnej husarii

2024-07-13, 12:08

"To była elita elit". Kuba Pokojski o legendarnej husarii
Autor "Wielkiej księgi husarii" Kuba Pokojski opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o elitarnych polskich jednostkach. Foto: MuLTiHoBBy/shutterstock

Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną jednostką wojskową w polskiej historii jest husaria. Wokół niej narosło wiele legend, które owiały ją wielką sławą. O legendarnych zwycięstwach, ale i szczegółach dotyczących tych elitarnych oddziałów mówił na antenie Polskiego Radia 24 autor "Wielkiej księgi husarii" Kuba Pokojski. 

"Wielka księga husarii" obfituje w ciekawostki i bardzo wnikliwe analizy dotyczące działania elitarnych jednostek polskiej ciężkiej jazdy. Jeden z fragmentów został poświęcony największym zwycięstwom husarii. Wśród nich były bitwy, w których stosunek sił mógł wynosić nawet 1:25. Były jednak również takie przypadki jak bitwa pod Hodowem, w której 400 polskich husarzy i pancernych pieszo stoczyło walkę z (według różnych szacunków) od 15 do 40 tys. Tatarów.

- Najprawdopodobniej samych żołnierzy tatarskich mogło być 15-20 tys., ale każdej armii w tamtym okresie towarzyszyła czeladź - sługi. Stąd liczba ludzi po stronie tatarskiej mogła wynosić nawet 30-40 tys. Po stronie polskiej było tylko 400 rycerzy. Polacy zajęli i ufortyfikowali wieś Hodów. To było 400 żołnierzy z Okopów Świętej Trójcy, którzy na co dzień walczyli z Tatarami. Mieli kolczugi i zbroje. Tatarzy głównie ostrzeliwali polskie pozycje z łuków, więc te zbroje chroniły przed strzałami. Okazjonalne szturmy były odpierane przy pomocy broni palnej i walki wręcz. Z racji świetnie przygotowanego terenu na raz mogło zaatakować ok. 1-2 tys. Tatarów. Po 5 godzinach i wielkich stratach wysłali parlamentariusza, aby przekonał Polaków do kapitulacji. Po odmowie spalili swoich zabitych w okolicznych chatach i odeszli - opowiada Kuba Pokojski. 


Posłuchaj

Kuba Pokojski o elitarnej husarii (Polskie Radio 24) 39:05
+
Dodaj do playlisty

 

Bitwa pod Kłuszynem

Jednym z wielkich zwycięstw, które zapisały się w historii husarii jest bitwa pod Kłuszynem. Chorągwie husarskie pokonały jednego dnia 150 km i walczyły nieprzerwanie przez 5 godzin, dokonując nawet 10 szarż na oddziały wroga. 

REKLAMA

- Kłuszyn to jedna z ikonicznych bitew w historii Polski również przez efekt, jaki przyniosła. Moskwa została zajęta przez Polaków na 2 lata, Wasyl IV Szujski został zdetronizowany, a polski królewicz Władysław został obrany wielkim księciem moskiewskim. To był popis umiejętności i jakości polskiego żołnierza. To było możliwe dzięki niesamowitemu morale, bo to przede wszystkim odróżniało husarię od innej kawalerii. Mieli świetne konie, wyposażenie i dowodzenie. To wszystko pozwoliło pokonać 6-, 7-krotnie liczniejszego przeciwnika. 

Czytaj także:

Husaria nie była liczną jednostką. W całej Polsce było ok. 9 tys. husarzy, co tylko pokazuje, że była bardzo wąskim i elitarnym kręgiem.

- Husaria była naprawdę elitą elit. W kraju, który liczył 11-14 mln ludzi, husaria liczyła maksymalnie 9 tys. żołnierzy, przy czym tych prawdziwych husarzy - towarzyszy, którzy prowadzili chorągwie - było ok. 1700. 

REKLAMA

Do niedawna większość historyków uważała, że ostatnie bitwy z udziałem husarii miały miejsce na początku XVIII w. W toku badań nad tą jednostką Kuba Pokojski dotarł do informacji wskazujących, że ostatnia znana i udana szarża husarii miała miejsce we Lwowie w 1768 roku.

AudycjaTurboHistoria
ProwadzącyKrzysztof Grzybowski
Gość: Kuba Pokojski (autor "Wielkiej księgi husarii")
Data emisji: 12.07.2024
Godzina emisji: 22.06

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej