Bitwa o Ardeny. Ostatnia wielka ofensywa III Rzeszy
2024-10-12, 09:35
- Bitwa o Ardeny to wielka ofensywa o charakterze operacyjnym, jej cele miały charakter strategiczny. Decydenci niemieccy, którzy podjęli decyzję o przygotowaniu tej operacji, chcieli nią zmienić losy wojny. Gdyby się powiodła, miałaby fundamentalne znaczenie dla działań wojennych - mówił w Polskim Radiu 24 Norbert Bączyk, historyk wojskowości.
Ta bitwa miała odwrócić losy II wojny światowej i uratować III Rzeszę przed ostateczną klęską. Czy ofensywa w Ardenach była tylko kolejnym szalonym planem Hitlera, czy miała jednak szanse powodzenia?
16 grudnia 1944 roku III Rzesza rozpoczęła swoją ostatnią ofensywę - bitwę o Ardeny. Armia niemiecka zamierzała wejść pomiędzy siły aliantów, oddzielając wojska brytyjskie od amerykańskich, zdobyć Antwerpię, gdzie znajdował się kluczowy dla aliantów port, a następnie zaatakować w kierunku północnym, okrążyć i zniszczyć cztery armie alianckie. Miało to zmusić aliantów zachodnich do wynegocjowania pokoju z państwami Osi.
Posłuchaj
Posłuchaj
Jak podkreślił Norbert Bączyk, założenia operacji były bardzo ambitne, jednak niemożliwe do realizacji m.in. ze względu na stan, w jakim znajdowały się wojska niemieckie pod koniec wojny. - Ta operacja była nie do zrealizowania, wszyscy niemieccy generałowie, którzy mieli ją realizować, doskonale wiedzieli, że nie ma prawa się ona udać. Jednak skoro Adolf Hitler wydał taki rozkaz, należało ją przeprowadzić - mówił historyk. - To uzasadniony pogląd, że operacja Ardeny, kryptonim "Jesienna mgła", a następnie "Straż nad Renem", była ostatnią niemiecką klasyczną ofensywą II wojny światowej - dodał gość audycji.
REKLAMA
Czytaj więcej w serwisie specjalnym II wojna światowa >>>
Ofensywa początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła ich do zaangażowania znacznych sił w celu jej powstrzymania. Z drugiej strony, armia niemiecka poniosła duże straty w sprzęcie i żołnierzach, co z kolei ułatwiło późniejszą ofensywę aliantów na Linię Zygfryda oraz pozwoliło na ofensywę radziecką, która ruszyła na wschodzie na początku stycznia 1945 roku.
***
Audycja: TurboHistoria
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Norbert Bączyk, historyk wojskowości i współautor podcastu "Wojenne historie"
Data emisji: 11.10.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24
REKLAMA
REKLAMA