Elitarna jednostka Wojska Polskiego. Historia Czerwonych Beretów
- Polskie Czerwone Berety zostały stworzone nie na wzór sowieckich brygad spadochronowych, tylko w oparciu o doświadczenia zachodnich brygad spadochronowych - przypomniał w Polskim Radiu 24 Piotr Korczyński, autor książki "Dzika dywizja". Początki elitarnej polskiej formacji powietrzno-desantowej sięgają II wojny światowej - zaznaczył.
2024-11-02, 08:21
6. Pomorska Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego - to pełna nazwa nazwa "Czerwonych Beretów", elitarnej jednostki polskiej armii.
- Jej historia sięga II wojny światowej, kiedy w bitwie o wał pomorski wsławiła się 6. dywizja piechoty Wojska Polskiego, która potem została przeniesiona do Krakowa - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Korczyński, autor książki "Dzika dywizja. Historia Czerwonych Beretów".
- Minęło kilka lat. W 1957 roku okazało się, że ta dywizja piechoty zostanie przemianowana w dywizję powietrznodesantową. Trzon nazwy został na pamiątkę pomorskiej dywizji, ale ona była stricte z Krakowa i okolic - zaznaczył historyk.
Przedwojenna tradycja
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że "czerwone berety", w swych początkach wzorowane były na 1. Samodzielniej Brygadzie Spadochronowej, i tworzyli ją oficerowie służący pod wodzą gen. Sosabowskiego.
REKLAMA
Czytaj także:
- Gen. Sosabowski - wielki dowódca, o którego upomnieli się Holendrzy
- Infrastruktura NATO i USA w Polsce. Camp Kościuszko, brygada pancerna, grupa bojowa
- Stanisław Sosabowski. "Nikt nie został potraktowany bardziej niesprawiedliwie"
Przypomniał też, że Polacy mieli swoje tradycje spadochronowe także przed wojną. Wskazał, że pierwsza wieża spadochronowa w Wielkiej Brytanii powstała według pomysłu Polaków. - To właśnie polscy instruktorzy postawili w Wielkiej Brytanii wieżę spadochronową i później, po wojnie, w kraju zajętym przez komunistów, wielu, przedwojennych jeszcze skoczków i instruktorów, weszło do służby w lotnictwie, szkoląc pilotów w skokach - wskazał.
Dodał, że "jednym z tych bohaterów jest kapitan Lisowski, który, w czasie powodzi 1947 roku dokonał precyzyjnego skoku ze 100 metrów, z kukuruźnika, z dostawą lekarstw".
Posłuchaj
Jak mówił autor książki o czerwonych beretach, polska elitarna jednostka została stworzona nie na wzór sowieckich brygad spadochronowych, a "w oparciu o doświadczenia 1. Brygady Spadochronowej Zachodu, i doświadczenia oficerów, jak mjr. Klemens Stasiak".
REKLAMA
***
Audycja: TurboHistoria
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Piotr Korczyński (autor książki "Dzika dywizja. Historia czerwonych beretów")
Data emisji: 1.11.2024
Godzina emisji: 22.06
Polskie Radio 24/
REKLAMA