Jakub Szela - zdrajca czy bohater? Historyk zabrał głos

Jakub Szela był jednym z przywódców rabacji galicyjskiej, czyli powstania chłopskiego na terenie zaboru austriackiego. W historii tego wydarzenia wyłoniły się trzy legendy dotyczące Szeli. W Polskim Radiu 24 mówił o tym historyk Ryszard Jamka.

2024-11-23, 12:43

Jakub Szela - zdrajca czy bohater? Historyk zabrał głos
Jakub Szela - portret akwarelowy powstały między 21 IV 1846, a 6 II 1848 w Tarnowie. Foto: Autor nieznany / Ilustrowany Kuryer Codzienny / Domena publiczna

Jakub Szela to jedna z najbardziej mrocznych postaci w polskiej historii. Kim był naprawdę? Zdrajcą i bezwzględnym mordercą realizującym rozkazy zaborców, chłopskim trybunem walczącym o sprawiedliwość, czy - jak chcieli go widzieć komuniści - bojownikiem w zmaganiach klas?

W Polskim Radiu 24 próbował wyjaśnić tę kwestię Ryszard Jamka, autor książki "Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli". Książka weszła do finału tegorocznej edycji Nagrody Historycznej imienia Kazimierza Moczarskiego.

Posłuchaj

Ryszard Jamka o Jakubie Szeli, rabacji galicyjskiej i trzech legendach (TurboHistoria) 43:40
+
Dodaj do playlisty

Trzy legendy Jakuba Szeli

W swojej książce historyk przedstawia tytułowe trzy legendy. Pierwsza z nich - czarna legenda Jakuba Szeli - powstała w znacznym stopniu w wyniku działań głównych ofiar rabacji galicyjskiej, czyli szlachty. Jak zauważył Jamka, to ta legenda weszła do głównego przekazu, pokazywali ją pisarze, poeci, filmowcy. Jakub Szela jako bezwzględny zabójca szlachciców i zdrajca ojczyzny był pokazywany przez Wyspiańskiego, Żeromskiego, Konopnicką, czy Wajdę.

To wynika z kilku rzeczy - przede wszystkim tego, że piśmienna szlachta była tą, która pierwsza opisywała niepiśmiennego Szelę, a zatem opisywała go w sposób najbardziej negatywny. Ale przyczyn jest więcej - chęć utożsamiania się Polaków z przodkami szlacheckimi raczej niż chłopskimi, czy wreszcie niechęć do pozostałych legend, które wokół Szeli zostały usnute.

REKLAMA

Jest bowiem też druga legenda - legenda biała, która przedstawia chłopskiego przywódcę jako trybuna ludowego, bohatera ruchu ludowego, chłopstwa, przywódcę i człowieka na wskroś wspaniałego. Ta legenda swoje najlepsze chwile święciła w XX-leciu międzywojennym, kiedy opozycyjny wobec sanacji ruch ludowy szukał bohaterów ludowych w historii Polski.

Która legenda jest prawdziwa?

Wreszcie z tej białej legendy wyłoniła się też trzecia - czerwona legenda Jakuba Szeli. To legenda, która była kreowana przez komunistów po II wojnie światowej, w której próbowano pokazać ludowego przywódcę jako lidera walki klas i protoplastę socjalizmu czy komunizmu w Polsce.

Jak zauważył autor książki pt. "Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli" nie stara się rozwikłać zagadki, która z tych legend jest prawdziwa, a która fałszywa. Chce przybliżyć zarówno każdą z nich, jak i wszystkie znane fakty historyczne dotyczące tej postaci, bez jakichkolwiek interpretacji historycznych.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: TurboHistoria
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Ryszard Jamka (autor książki "Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli")
Data emisji: 22.11.2024
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej