Afera Nawrockiego. Severski: etycznie żenujące i żałosne

2025-05-09, 17:00

Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki nie wywiązał się z obowiązku opieki nad panem Jerzym, od którego kupił mieszkanie - mimo że podpisał dokument, w którym to zadeklarował. - To jest po prostu żenujące i żałosne. Patrzę na to od strony etycznej. To fatalny obraz zachowania człowieka - mówił w podcaście Polskiego Radia "Strefa Wpływów" pisarz i były oficer wywiadu Vincent V. Severski. 

Nie widać końca afery związanej ze sprawą mieszkania Karola Nawrockiego. Z dokumentu, do którego dotarła Interia, wynika, że Karol Nawrocki zobowiązał się do dożywotniej opieki nad Jerzym Ż. Na piśmie zapewnił, że będzie łożył na utrzymanie pana Jerzego, a po jego śmierci zajmie się pogrzebem.

Jeden dokument, dwa podpisy. Wspólne oświadczenie Nawrockiego i Jerzego Ż.

Pismo pochodzi z 10 sierpnia 2021 roku. Zaledwie kilkanaście dni wcześniej - 23 lipca - Nawrocki złożył ślubowanie przed Sejmem, obejmując funkcję prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W wakacje 2021 roku przeprowadził się z Gdańska do Warszawy. W związku z tym sprawowanie przez niego opieki nad panem Jerzym stało się niemożliwe.

"Ja niżej podpisany Karol Nawrocki oświadczam, iż zobowiązałem się do dożywotniego utrzymania Jerzego Ż. poprzez dostarczanie mu wyżywienia, ubrania, do mieszkania położonego w Gdańsku (…), światła i opału, zapewnienia odpowiedniej pomocy i pielęgnowania w chorobie oraz sprawienia własnym kosztem pogrzebu odpowiadającego zwyczajom miejscowym" - czytamy w pierwszej części pisma. "Ja niżej podpisany Jerzy Ż. oświadczam, iż Karol Nawrocki wywiązuje się z zobowiązania opisanego w pkt I powyżej" - napisano w drugiej części dokumentu.

Trzecia część zawiera natomiast krótką formułę: "Niniejsze oświadczenia zostały sporządzone celem przedłożenia odnośnym organom publicznym". Pod dokumentem widnieją dwa odręczne podpisy - Karola Nawrockiego i Jerzego Ż.

REKLAMA

Posłuchaj

Vincent V. Severski gościem "Strefy Wpływów" 1:16:46
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem gościa podcastu "Strefa Wpływów" postępowanie Karola Nawrockiego jest "po prostu żenujące i żałosne". - Wszyscy pokazują jakieś dokumenty, sprawdzają czy prezes IPN miał prawo do czegoś czy nie miał. Ale ja patrzę na to od strony etycznej. To jest po prostu fatalny obraz zachowania człowieka. To właściwie dla mnie kończy temat, jakiekolwiek rozważania. Chodzi przecież o zachowanie w stosunku do starszej osoby - powiedział Vincent V. Severski.

Severski: opiekowałem się swoim ojcem

Jak zaznaczył, on sam opiekował się swoim ojcem, który również był w DPS-ie. - Co więcej, jeśli ktoś zna moje książki to wie, że ja opisuję nasze DPS-y i los ludzi starszych. Zatem ja to odbieram tak osobiście - raczej jako człowiek, a nie jako oficer wywiadu - podkreślił.

Prowadząca "Strefę Wpływów" Renata Grochal zwróciła uwagę, że połowa ludzi w wieku powyżej 60 roku życia głosuje na Prawo i Sprawiedliwość. Natomiast zdaniem części ekspertów to, w jaki sposób popierany przez tę partię kandydat na prezydenta potraktował starszego człowieka, może wpłynąć na mniejsze poparcie w tym elektoracie.

- Słyszałem najnowsze dane, że prawie 30 proc. badanych uważa, że w tej sprawie wszystko jest w porządku. Tak samo jak 41 proc. uważa, że rząd ukrywa lekarstwo na raka. Myślę, że do niektórych ludzi nic nie dociera i nic do nich nie przemówi - stwierdził Vincent V. Severski.

REKLAMA

Czytaj także:

Sam Nawrocki i jego sztab sugerowali, że za wprowadzeniem tematu gdańskiej kawalerki do debaty publicznej stoją służby specjalne, zwłaszcza ABW. - To zawsze fajnie brzmi, że w coś są wciągnięte służby. Ja to rozumiem. Natomiast premier nie może tak na dobrą sprawę nic kazać oficerom. Oczywiście my dostajemy od polityków - premiera, prezydenta - wytyczone zadania. Mówią nam, co będzie ważne, wyznaczają kierunki. My to trochę korygujemy w zakresie naszych możliwości, zdolności i umiejętności - powiedział gość "Strefy Wpływów".

Mieszkanie Karola Nawrockiego. Seria doniesień i wyjaśnień

Sprawa drugiego mieszkania Karola Nawrockiego miała swój początek podczas debaty prezydenckiej "Super Expressu". Kandydat PiS, pytany przez Magdalenę Biejat o kwestię podatku katastralnego powiedział, że jest właścicielem jednego mieszkania. Dwa dni później portal Onet ustalił jednak, że ma dwie takie nieruchomości.

Rzeczniczka Nawrockiego Emilia Wierzbicki opublikowała oświadczenie, z którego wynika, że z tytułu posiadania drugiego mieszkania rodzina Nawrockich nie uzyskuje żadnych dochodów. Sam lokal natomiast miał być w dyspozycji osoby, którą od wielu lat opiekował się Karol Nawrocki.

REKLAMA

W poniedziałek Onet napisał, że odnalazł mężczyznę, którego mieszkanie nabył Nawrocki. Okazało się, że 80-latek w ubiegłym roku trafił do Państwowego Domu Opieki Społecznej. W środę natomiast Karol Nawrocki poinformował, że przekaże kawalerkę organizacji charytatywnej.

***

Każdy odcinek "Strefy Wpływów" dostępny jest na platformie podcastowej Polskiego Radia i na kanale YouTube Polskiego Radia 24.

"Strefa Wpływów" to wspólny podcast polityczny radiowej Jedynki, radiowej Trójki i Polskiego Radia 24. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.


REKLAMA

***

Podcast: Strefa Wpływów
Prowadzący: Renata GrochalJacek CzarneckiRoch Kowalski
Gość: Vincent V. Severski (były oficer wywiadu, pisarz)
Data emisji: 9.05.25
Godzina emisji: 18.00

Źródło: Polskie Radio 24/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej