Galeria "Opera" w Teatrze Wielkim. Pomysł na prezentację dorobku polskich artystów
- Każdy, kto przychodzi na przedstawienie w warszawskim Teatrze Wielkim, może podczas antraktu obejrzeć nasze wystawy - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fedisz, szef Galerii "Opera" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
2024-10-08, 10:21
- Galeria "Opera" powstała prawie 15 lat temu z inicjatywy Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Adama Myjaka, który wówczas był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od początku była to galeria, o której lubimy mówić, że jest galerią "programowo niemodną", czyli taką, w której pokazujemy najważniejszych artystów, którzy kładli podwaliny pod fundamenty sztuki nowoczesnej. A którzy stają się już powoli troszeczkę zapomniani i powoli zaczyna brakować dla nich miejsca w tych najważniejszych instytucjach sztuki jak Zachęta i muzea narodowe. Stąd u nas takie nazwiska, jak Stefan Gierowski, Jan Dobkowski, Antoni Fałat, Władysław Hasior, Jerzy Stajuda i ostatnio Stanisław Baj - powiedział Marcin Fedisz.
Duże zainteresowanie teatralnej publiczności
Wystawa Stanisława Baja będzie dostępna do końca roku i już od chwili otwarcia cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród teatralnej publiczności.
- Przyznam szczerze, że popularność tej wystawy nas zaskoczyła. Mieliśmy absolutnie tłumy, bo wernisaż rozpoczął się o godz. 19.00, a artysta podpisywał katalogi do godz. 23.15 w nocy. Widzimy ogromne rzesze zwiedzających, co jest fantastyczne, bo jesteśmy galerią dość specyficzną. Dlatego że grono naszych widzów to publiczność, która przychodzi do nas podczas antraktów, które trwają od 20 do 40 min. Do tej pory wystawę Stanisława Baja obejrzały tysiące widzów. To jest ogromna publiczność, co świadczy o tym, że sztuka nowoczesna ludzi interesuje i to jest dla nas wspaniałe - powiedział szef Galerii "Opera" w Teatrze Wielkim.
Posłuchaj
Warsztaty dla dzieci
REKLAMA
Galeria "Opera" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej organizuje także warsztaty np. z Józefem Wilkoniem, który w wieku 90 lat uczył małe dzieci malować konie i wszyscy chcieli się na te warsztaty dostać.
- Także ze Stanisławem Bajem będziemy mieli podobne warsztaty. Oprowadzamy dzieci po wystawie i staramy im się opowiedzieć takie podstawowe rzeczy o sztuce, a potem zjawia się sam artysta i wspólnie można z nim malować. Staramy się w każdym miesiącu zorganizować takie warsztaty, które odbywają się zazwyczaj w sobotę - powiedział Marcin Fedisz.
Dodatkowe informacje o działalności galerii w tym miejscu.
***
Audycja: Między sztukami
Prowadzący: Katarzyna Sanocka
Gość: Marcin Fedisz, szef Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
Data emisji: 8.10.2024
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA
PR24/SW/kmp
Polecane
REKLAMA