Polscy emeryci na obczyźnie. "Są dumnymi ambasadorami Polski"

Tom Wiśniewski z Winchesteru w Wielkiej Brytanii, Wiktoria Laskowska z Żytomierza na Ukrainie oraz Jadwiga Sinkiewicz z Solecznik na Litwie, mówili w Polskim Radiu 24 o tradycjach polskiej diaspory oraz o różnicach w systemach emerytalnych tych trzech krajów, gdzie są liczne skupiska Polonii. Każdego roku 2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych, żyje ponad 10 mln osób, które przyznają się do polskich korzeni.

2025-05-04, 10:00

Polscy emeryci na obczyźnie. "Są dumnymi ambasadorami Polski"
Polonia amerykańska w okresie PRL stała się jednym z głównych emigracyjnych ośrodków politycznych. Do dziś znaczną część amerykańskiej polonii tworzą migranci i potomkowie emigrantów politycznych z PRL.Foto: Shutterstock/Roberto Galan

W opinii Toma Wiśniewskiego z Wielkiej Brytanii, polscy seniorzy za granicą to wyjątkowa grupa, bo wciąż "noszą w sercu Polskę i są jej ambasadorami, ale wielu żyje samotnie i utrzymanie kontaktów ze starym krajem ma dla nich ogromne znaczenie. Dlatego kilka lat temu w Ulsterze powstało Stowarzyszenie Seniorów, które jest bardzo aktywne, chodzi o sygnał dla polskie diaspory jak można wykorzystać ich doświadczenie, aby budować więzy międzypokoleniowe z innymi Polakami". 


Posłuchaj

Tom Wiśniewski, Wiktoria Laskowska i Jadwiga Sinkiewicz z Litwy o emeryturach za granicą (Portfel seniora) 27:45
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Jadwigi Sinkiewicz z Litwy, różnica pomiędzy Polakami, którzy w niej mieszkają jest inna niż reszty Polonii rozsianej po świecie, ponieważ jak mówi "myśmy nigdy nie opuścili rodzinnej ziemi, która już nie należy do Polski, co było efektem przesunięcia granicy pod drugiej wojnie światowej. Ale wciąż mieszkamy w swojej "małej Polsce", bo na Liwie stanowimy 7 procent ludności kraju, będąc największą mniejszością narodową. A w rejonie Solecznik, Polacy stanowią aż 80 procent mieszkańców tego regionu".   

Uniwersytet III Wieku w Żytomierzu

Według Wiktorii Laskowskiej z Ukrainy, Polonia w tym kraju to wiele starszych osób, wciąż bardzo mocno przywiązanych do swoich polskich korzeni. Przypomniała, że rodziny wielu z nich już od ponad 230 lat żyje poza Macierzą, z powodu wojen i zaborów, ale wciąż czują się Polakami. Tysiące naszych rodaków zostało rozstrzelanych (ponad 110 tys. osób) na terenach zajętych po 17 września 1939 roku przez ZSRS lub zostało wysłanych na Sybir i do Kazachstanu. To właśnie od seniorów najmłodsze pokolenie Polaków na Ukrainie uczą się języka polskiego. Chcą zachować polskie tradycje lub uzyskać Kartę Polaka, aby móc wrócić do Macierzy. W Żytomierzu bardzo prężnie działa Uniwersytet III Wieku, który skupia wielu naszych rodaków, niezależnie od ich wieku i miejsca zamieszkania. 


****

REKLAMA

AudycjaPortfel seniora
ProwadzącaAnna Grabowska
Goście: Tom Wiśniewski (z Winchesteru w Wielkiej Brytanii), Wiktoria Laskowska (z Żytomierza na Ukrainie) oraz Jadwiga Sinkiewicz (z Solecznik na Litwie) 
Data emisji: 04.05.2025
Godzina emisji: 9.06

Źródło: Polskie Radio 24 / sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej