Polacy nie ufają nikomu

Polacy stają się coraz bardziej nieufni wobec instytucji, władzy oraz innych osób. Nasz kraj znalazł się na ostatnim miejscu w rankingu zaufania. Najwyższymi wskaźnikami cieszy się Skandynawia.

2014-01-23, 15:27

Polacy nie ufają nikomu
. Foto: flickr/Diogo Martins.

Posłuchaj

23.01.14 Dominik Owczarek o spadku zaufania społecznego
+
Dodaj do playlisty

Wyniki najnowszego Europejskiego Sondażu Społecznego (ESS) pokazują, że spada od 2012 w Polsce przede wszystkim poziom zaufania społecznego. Dlaczego?

- Zaufanie jest jednym z najważniejszych mierników kapitału społecznego. To pojęcie obecnie jest bardzo popularne i definiuje wiele zagadnień społecznych, politycznych, instytucje oraz układ relacji miedzy ludzkich. Polska zamykała rankingi zaufania. To jest nasza pewna charakterystyka – powiedział Dominik Owczarek, socjolog, ISP.

Czy można wskazać przyczyny spadku zaufania?

- Jeśli chodzi o źródła braku zaufania to można sięgnąć do czasów PRL-u. w tym czasie polskie społeczeństwo było inwigilowane, silnie kontrolowane. Wszelka działalność gospodarcza, udział w organizacjach był zawsze ograniczony. W konsekwencji młodzi ludzie ówczesnych czasów nie potrafili wypracować pewnych mechanizmów współdziałania społecznego – dodał Gość PR24.

REKLAMA

W rankingu mierzącym poziom zaufania naleźliśmy się pozycję trzecią od końca. Mniejsze zaufanie społeczne występuje tylko w Portugalii i na Słowacji. Pierwsze miejsca zajęły kraje Skandynawskie.

- Kraje Skandynawskie są specyficznym obszarem. Na północy wysoki jest poziom  zaufania społecznego, wysoka jest także spójność  społeczna. Rozwarstwienie w zarobkach pomiędzy tymi najbogatszymi  i najbiedniejszymi obywatelami nie jest zbyt duże. Polacy są coraz bardziej przywiązani do wartości indywidualistycznych. Najbardziej troszczymy się o swoje dobro  – uwzględnił Dominik Owczarek.

Polska nigdy wcześniej nie była w tak dobrej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znajduje się teraz. Tym samym okazuje się, że spadek zaufania wiąże się z takimi czynnikami jak kultura lub systemy wartości.

 

REKLAMA


PR24/ Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej