Syndrom współuzależnienia
Każda okazja jest dobra do tego, by wznieść toast. Niestety alkohol niezwykle szybko staje się nieodłącznym elementem życia, siejąc ogromne spustoszenie w psychice.
2014-01-24, 15:54
Posłuchaj
Ostatnio temat alkoholizmu pojawił się w debacie publicznej się za sprawą dyskusji o pijanych kierowcach oraz najnowszego filmu Wojtka Smarzowskiego pt. „Pod mocnym Aniołem”. Problem jest znacznie głębszy. Wzrastanie w domu z problemem alkoholowym pozostawia piętno, z którym osoby żyjące z osobą uzależnioną muszą się borykać do końca życia.
– Uzależnienia są plagą naszych czasów. Stają się coraz bardziej powszechne. Drogi do uzależnienia bardzo różne. Dziś pojawiają się nie tylko uzależnienia od alkoholu, ale także występują uzależnienia behawioralne. Te ostatnie mają bardzo szerokie spectrum od hazardu przez uzależnienie od pracy, zakupów. Skutki uzależnień obejmują każdą sferę życia i trudno je zlikwidować – Honorata Skrętowska, Instytut Psychologii Zdrowia, terapeutka pracująca z osobami z syndromem DDA oraz osobami współuzależnionymi.
Pojęcie DDA (Dzieci Dawnych Alkoholików) określa osoby, które dorastały w domu z alkoholikiem. Jak nauczyć się żyć z alkoholikiem, nie niszcząc swojego życia?
– Bardzo istotna jest walka ze skutkami uzależnienia, ale nie tylko ze względu na osoby, których bezpośrednio dotyczy ten problem. Obejmują one każdą sferę życia i dotykają najbliższe otoczenie. Bez znaczenia na to, które z rodziców jest uzależnione, konsekwencje mogą być bardzo dramatyczne. Na to najbardziej narażone są dzieci, czasami nawet cierpią na ten syndrom do końca życia. Problem uzależnienia to problem całej rodziny, a nie tylko osoby walczącej z nałogiem – dodała Honorata Skrętowska.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA