Czy warto biegać na nartach?

Sport to zdrowie, ale obok chętnie uprawianych i wypróbowanych już dyscyplin może spróbować by czegoś nowego? Sukcesy Justyny Kowalczyk skłaniają niektórych do zainteresowania się bieganiem na nartach.

2014-02-14, 12:01

Czy warto biegać na nartach?
Narciarstwo biegowe w Górach Stołowych. Foto: flickr/Szymon Nitka

Posłuchaj

14.02.14 Łukasz Kacprzak „Narciarstwo biegowe nie jest trudnym sportem (…)”
+
Dodaj do playlisty

Taka to polska specyfika, że gdy polski sportowiec odnośni sukces w konkretnej dyscyplinie, to automatycznie wzrasta zainteresowanie daną dziedziną sportu. Nie tylko wzrasta jego oglądalność, ale pojawia się także masa chętnych do jego uprawiania. Sukcesy Justyny Kowalczyk mogą skłonić wielu do sięgnięcia po narty i spróbowania swoich sił w biegach narciarskich.

Narciarstwo biegowe nie jest trudnym sportem

W kwestii podejmowania treningów jakiejkolwiek dyscypliny sportowej pojawia się pytanie o stopnień trudności danego sportu. Bardzo ważne jest też obciążenie w trackie treningu, które często wielu amatorów danej dyscypliny zniechęca. Na pewno do prawdziwych biegów narciarskich potrzeba śniegu, ale to jedynie czynnik zewnętrzny.

- Narciarstwo biegowe nie jest trudnym sportem, bo nawet bez jakiegokolwiek doświadczenia możemy poznawać narty biegowe. Najfajniejsze w nich jest to, że możemy trenować pod własnym domem lub w pobliskim parku. Odpada zatem konieczność przejeżdżania iluś tam kilometrów, aby dotrzeć w góry, gdzie przygotowane są odpowiednie trasy – mówił w PR24 Łukasz Kacprzak, TN Biegówki.

Narciarstwo biegowe charakteryzuje się dość małą kontuzjogennością

W kontekście każdej dyscypliny sportowej poruszany jest temat przeciwwskazań i ograniczeń zdrowotnych. Wiele osób obawia się także kontuzji wynikających z uprawianego sportu.

REKLAMA

- Narciarstwo biegowe charakteryzuje się dość małą kontuzjogennością. Nawet w skali zawodniczej kontuzje zdarzają się wyjątkowo rzadko w porównaniu z innymi dyscyplinami sportu. Narciarstwo biegowe jest stawiane obok pływania jako ten sport, który najbardziej uruchamia aparat ruchu, a jednocześnie najmniej przeciąża nasze stawy kolanowe  czy ogólnie nasz organizm. Aczkolwiek są pewne niuanse, przez które pewnym osobom lekarze mogą zabronić uprawiania sportu - wyjaśniał Gość PR24.

Narciarstwo biegowe może okazać się dobrą zimową alternatywą dla chętnie uprawianych przez wielu Polaków biegów. Za dyscypliną na pewno przemawia o wiele mniejsze obciążenie organizmu, zwłaszcza stawów kolanowych. Pozostaje tylko zaopatrzyć się w narty i rozpocząć trening, a także mieć nadzieję na choć odrobinę śniegu.

PR24/Grzegorz Maj

14.02.14 Łukasz Kacprzak: „Narciarstwo biegowe nie jest trudnym sportem (…)”

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej