Statystyczny Polak nie chce dojeżdżać do pracy

Tłok, ścisk i niski komfort jazdy. Z takimi problemami borykają się pracownicy, którzy korzystają z komunikacji miejskiej każdego dnia. Co zrobić kiedy droga do pracy trwa dłużej niż kilka minut?

2014-02-14, 13:42

Statystyczny Polak nie chce dojeżdżać do pracy
. Foto: flickr/JPDaigle

Posłuchaj

14.02.14 Jan Brzozowski i Michał Filipkiewicz: „Zarobki w Polsce są relatywnie niskie. Koszt dojazdu jest dość wysoki”
+
Dodaj do playlisty

Polacy nie są mobilnymi pracownikami, jednak w dobie nadal odczuwalnego kryzysu gospodarczego jesteśmy w stanie dojeżdżać do pracy oddalonej od naszego miejsca zamieszkania. 13% badanych byłoby w stanie dojeżdżać codziennie nawet ponad 50 km.

Polacy nie chcą dojeżdżać do pracy

- Niektórzy woleliby pracować za granicą, niż jeździć kilkadziesiąt kilometrów po kraju. Ankietowani zgłosili chęć dojazdu do pracy pod warunkiem, że otrzymaliby lepsze warunki pracy. Badania, które przeprowadziliśmy wśród użytkowników portalu wykazały, że ankietowali deklarowali chęć zmiany pracy - powiedział Michał Filipkiewicz, autor raportu z portalu praca.pl

Prawie co czwarta osoba (23%) zgodziłaby się na odległość do 50 km. 46% ankietowanych ma nieco większe oczekiwania dotyczące komfortu, ale i tak do 20 km byliby skłonni codziennie dojeżdżać. 18% Polaków zgodzi się pracować jedynie bardzo blisko miejsca zamieszkania.

- Mobilność pracowników zmniejsza się przez bariery mentalne i ekonomiczne. Poza tym liczą się nie tylko kwestie finansowe, ale też czas dojazdu do pracy. W polskich realiach dojazdy są drogą przez mękę dla tych, którzy korzystają z transportu publicznego - powiedział Jan Brzozowski, Pracodawcy RP.

REKLAMA

Dojazd do pracy to strata czasu

Polskie miasta i drogi są bardzo zakorkowane. Często dojazd do pracy zajmuje kilka godzin w obie strony. Droga potrafi być długa, a my jesteśmy przemęczeni dojazdami.

-  Dojazdy do pracy wiążą się z ogromną stratą czasu. Dlatego niechętnie dojeżdżamy do pracy. Zarobki w Polsce są relatywnie niskie. Koszt wyjazdu jest dość wysoki, w porównaniu do tego ile możemy zarobić. To się nie kalkuluje – dodał Michał Filipkiewicz.

Odległość Łódź – Warszawa

- Zdecydowałem się na dojazdy na trasie Łódź – Warszawa. Każdego dnia dojeżdżam 140 km do pracy. Taka droga jest dość uciążliwa. Nie jestem w stanie niczego sobie zaplanować, bo nie wiem, o której będę w domu - powiedział Tomasz Pazera, członek stowarzyszenia osób dojeżdżających do pracy z Łodzi do Warszawy

 

REKLAMA

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej