Pamięć po zaginionych

Wyszedł z domu i słuch po nim zaginął. Choć w demokratycznym, zachodnim świecie przypadki przepadania ludzi bez wieści wydają się być miejskimi legendami, to w niektórych częściach świata takie zdarzenia nie są rzadkością.

2014-08-30, 19:22

Pamięć po zaginionych
. Foto: flickr/anais

Posłuchaj

30.08.14 Weronika Rokicka: „Rodzina zwykle nie dowiaduje się, co stało się z zagonionym krewnym (…)”
+
Dodaj do playlisty

W Ameryce Łacińskiej problem zaginięć ludzi w niejasnych okolicznościach jest dość poważny. Dzięki staraniom kostarykańskiej organizacji FEDEFAM w kwestii nagłośnienia tej sprawy, 30 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2010 roku.

– Mówimy o ofiarach wymuszonych zaginięć, czyli o osobach, które są zatrzymywane i porywane przez służby specjalne czy wywiad, a następnie wywożone w miejsce odosobnienia nieznane członkom ich rodzin – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Weronika Rokicka z Amnesty International.

W wielu przypadkach rodziny ofiar nigdy nie poznają szczegółów zatrzymania bliskiej osoby. Nie wiedzą, dlaczego dana osoba została uwięziona, ani w jakich warunkach jest przetrzymywana.

– Zdarza się jednak, że więźniowie są po wielu latach wypuszczani na wolność. Poprzez rozmowy z ofiarami dowiadujemy się coraz więcej o tym procederze – tłumaczyła działaczka Amnesty International.

REKLAMA

Weronika Rokicka podkreślała w Polskim Radiu 24, że corocznie dochodzi do tysięcy zaginięć, których okoliczności są niewyjaśnione.

PR24/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej