Radio ma dzisiaj swoje święto

Dzisiaj po raz czwarty z inicjatywy UNESCO świętujemy Światowy Dzień Radia. – To opiniotwórcze, interaktywne, nowoczesne i tanie medium – podkreślał w Polskim Radiu 24 Rafał Motriuk, korespondent naukowy. Polskie Radio jest tego najlepszym przykładem - jako pierwsze korzysta z nowatorskiej platformy DAB +.

2015-02-13, 16:05

Radio ma dzisiaj swoje święto
28 proc. młodych słuchaczy korzysta z radia za pośrednictwem sieci.Foto: flickr/Mista.Boos

Posłuchaj

13.02.2015 Tomasz Komorowski: „UNESCO stawia na młodych, chce żeby zaangażowali się w tworzenie lokalnych rozgłośni”.
+
Dodaj do playlisty

Tegoroczne obchody Dnia Radia koncentrują się na młodych słuchaczach. Na świecie działa ponad 51.000 rozgłośni radiowych, nadających audycje dla ponad 2,4 mld słuchaczy. Wśród odbiorców w przedziale wiekowym 18-24 28 proc. korzysta z radia online. – Organizatorzy chcą tym samym podkreślić, że to młodzi mają pomysły, energię i dynamikę potrzebną do ewolucji radia – podkreślił Rafał Motriuk, korespondent naukowy Polskiego Radia.

- UNESCO chce, żeby więcej młodych osób nie tylko słuchało radia, ale stało się siłą napędzającą rozgłośnie – zauważył Tomasz Komorowski z Polskiego Komitetu do Spraw UNESCO.

Radio swoim zasięgiem obejmuje 95 proc. populacji. Oznacza to, że radiowy przekaz dociera do miejsc pozbawionych odbiorników telewizyjnych czy internetu, będąc jedynym źródłem informacji o świecie. – Radio odgrywa znaczącą rolę np. w Afryce, gdzie inne zdobycze cywilizacyjne, tj. internet występują w ograniczonej formie – tłumaczył komentator.

Radio cyfrowe

Radiofonia korzysta z dobrodziejstw technologicznych i podobnie jak inne nośniki przekazu adaptuje je na swoją korzyść. Przykładem wykorzystania nowoczesnego rozwiązania w radiu jest przejście na nadawanie cyfrowe. Jest to możliwe dzięki technologii DAB + - dzięki temu systemowi radio staje się interaktywnym medium.

REKLAMA

- Radio cyfrowe jest w Polsce potrzebne. Skoro wyczerpały się już możliwości dodawania nowych kanałów w analogowej wersji, cyfra otwiera przed nami nowe możliwości. To dzisiaj absolutna konieczność. Cały Zachód przechodzi na cyfrowy model nadawania sygnału – stwierdził Grzegorz Chojnowski z Polskiego Radia, który szefuje nowej stacji Radio Kultura Wrocław nadawanej w platformie DAB +.

Proces cyfryzacji potrwa do 2020 roku – wówczas sygnał Polskiego Radia będzie dostępny w całym kraju.

Polskie Radio 24/dm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej