X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Islandia: kraina lodu, kraina żywiołów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 10:00
Największą mniejszością w tym kraju są Polacy, przysmakiem – hakarl, czyli popsute mięso rekina, a do 1989 roku nie można było kupić tam piwa. O tym, czego jeszcze nie wiecie o Islandii i Islandczykach, w audycji Podróże 24: Świat po Ludzku. Gośćmi Pauliny Kozion byli Łukasz Supergan, Piotr Mikołajczak, Marta Niemieszczańska, Łukasz Dąbrowski i Grímur Hákonarson.
Audio
  • 22.10.16 Podróże 24: Świat po Ludzku. Islandia.
Islandzka wioska rybackafot.wikipedia.org
Islandzka wioska rybacka/fot.wikipedia.org

Nie bez przyczyny Islandię, jeden z najmłodszych obszarów Europy, nazywa się "krainą lodu" i "krainą żywiołów".

– Południe Islandii to potężne lodowce – to m.in. Vatnajökull, który jest największym lodowcem Europy. Tam powstają również największe islandzkie rzeki, których jest kilkadziesiąt – mówił Łukasz Supergan, piechur, który przemierzył Islandię z jej wschodniego do zachodniego krańca.

Islandia oprócz lodowców, wulkanów i gejzerów, słynie również z… hodowli owiec. Grímur Hákonarson, reżyser filmu "Barany. Islandzka opowieść" podkreśla, że to "zwierzęta bliskie sercu Islandczyków".

– Jeśli mielibyśmy umieścić jakieś zwierzę na fladze, to myślę, że byłaby to owca. Te zwierzęta w pewien sposób są bliskie naszym sercom. Mamy w Islandii długą historię związaną z owcami i swoistą kulturę powiązaną z nimi. Co roku odbywają się u nas zawody owiec i spotkania ich hodowców – powiedział rozmówca Pauliny Kozion.

Choć przez większość roku ciemno tu i chmurno, Islandczycy to urodzeni optymiści – zapewniają Polacy mieszkający na wyspie.

– Biorąc pod uwagę to, że Islandia jest surowym krajem, Islandczycy też są surowymi ludźmi – przyznała Marta Niemieszczańska. – Na pewno są jednak otwarci. Jako naród są bardzo życzliwi. Oni cały czas mają w sobie optymizm i chęć do korzystania z życia – dodała. 

– Poprzez swoistą izolację i brak jakichkolwiek traum wojennych czy historycznych katastrof potrafią zupełnie inaczej spojrzeć na życie niż Europejczycy ze startego kontynentu – podkreślał Piotr Mikołajczak.

– Ten naród postrzegam bardzo przyjaźnie. Darzę ich wielkim zaufaniem, ponieważ to są ludzie, którzy nie potrafią skrzywdzić drugiego człowieka – stwierdził Łukasz Dąbrowski

Więcej w całym programie.

Gospodarzem audycji była Paulina Kozion.

Polskie Radio 24/dds/pk

_________________

Data emisji: 22.10.2016

Godzina emisji: 23.10


Czytaj także

Strefa Kontynentów: pokochaj podróże

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 15:12
Strefa Kontynentów na World Travel Show to cykl spotkań z niezwykłymi podróżnikami, fotografami, reporterami, wędrowcami i odkrywcami. Na uczestników wydarzenia czekają barwne opowieści z najdalszych zakątków świata – opowieści pisane słowem, zdjęciem, obrazem i filmem. Do Nadarzyna zapraszał w Polskim Radiu 24 Dariusz Fedor, redaktor naczelny magazynu „Kontynenty”.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meksyk – kolorowy kraj Ameryki Północnej

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 13:08
Wyobrażenia o tym kraju kształtują opowieści o cywilizacji Majów i Azteków oraz historii jego podboju przez Ferdynanda Corteza. Ślady tych kultur oraz skutki konkwisty składają się na jego fascynujący wizerunek. W kolejnej audycji "Świat po ludzku" Paulina Kozion odwiedziła Meksyk. Gościem audycji była Sylwia Mróz (korespondentka Polskiego Radia).
rozwiń zwiń