Rozmowy nt. fuzji Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego

Temat fuzji Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego powraca. Na poniedziałek przewidziane jest spotkanie związkowców PGG i KHW z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. O tym, jakie są szanse na porozumienie w tej sprawie, rozmawiali w Debacie Poranka Karolina Baca-Pogorzelska (Dziennik Gazeta Prawna), Wacław Czerkawski (Związek Zawodowy Górników w Polsce) i Rafał Zasuń (WysokieNapięcie.pl)

2017-02-20, 10:06

Rozmowy nt. fuzji Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego
Czy uda się wynegocjować ze związkowcami porozumienie społeczne, umożliwiające połączenie Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Polskiej Grupy Górniczej (PGG)?. Foto: hangela/Pixabay/CC0 Public Domain

Posłuchaj

20.02.17 Karolina Baca-Pogorzelska, Wacław Czerkawski i Rafał Zasuń o rozmowach nt. fuzji PGG i KHW
+
Dodaj do playlisty

Porozumienie o fuzji PGG i KHW miało zostać doprecyzowane do końca zeszłego tygodnia. Jak zapowiedział minister Tchórzewski, połączenie spółek może wymagać okresu przejściowego. Jednak jego zdaniem - by dotrzymać zakładanego terminu, czyli końca marca - założenia muszą zostać sformułowane w ciągu kilku najbliższych dni. Tchórzewski dodał, że dokapitalizowanie zintegrowanych spółek nie wyniesie więcej niż miliard złotych.

Jak podkreśliła Karolina Baca-Pogorzelska, największym problemem jest to, „na jakiej zasadzie pracownicy KHW, po włączeniu holdingu do PGG, będą zatrudnieni”. - Różnica jest taka, że w KHW obowiązuje m.in. jednolity układ zbiorowy pracy, którego nie ma w PGG. Jednocześnie w PGG zawieszone jest takie świadczenie jak np. 14 pensja, które mimo wszystko w KHW obowiązuje – wyjaśniła.

Baca-Pogorzelska dodała również, że „bardzo duży znak zapytania jest także w kwestii przejścia pracowników KHW do PGG”. - Pod względem pracowniczym jest bardzo dużo niewiadomych – zauważyła.

Rafał Zasuń ma nadzieję, że w poniedziałek dojdzie do porozumienia. - By tak się stało należy jednak wyjaśnić nie tylko kwestie pracownicze, ale także takie, w jakim kształcie KHW wejdzie do PGG i ile kopalń znajdzie się w docelowej strukturze – wyjaśnił.

REKLAMA

Także Wacław Czerkawski podkreślił, że przy połączniu należy skoncentrować się głównie na sprawach pracowniczych. - Nie chcemy być poddani presji polegającej na tym, że zostanie wynegocjowane porozumienie, ale będziemy musieli zgodzić się by np. natychmiast przekazać te czy inne kopalnie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń – stwierdził.

Dodał, że do tematu czy kopalnie trzeba przenosić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń będzie można wrócić wówczas, gdy będzie już nowa struktura PGG. – Niech odbędzie się to w ramach pokoju społecznego, a nie pod presją połączenia, nie przez stawianie sobie takich czy innych warunków. Sytuacja górnictwa jest trudna, musimy wyjść na prostą, a nie służą temu sugestie mówiące o tym, że wisi nad nami dyrektywa brukselska – podsumował Czerkawski.


Rafał Zasuń i Karolina Baca-Pogorzelska/fot.PR24/MS Rafał Zasuń i Karolina Baca-Pogorzelska/fot.PR24/MS

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

Debata Poranka - wszystkie audycje

Data emisji: 20.02.17

Godzina emisji: 9:18

__________________


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej