Coraz bardziej napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim
Korea Północna rozpoczęła manewry artyleryjskie na dużą skalę - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. We wtorek komunistyczna Północ świętowała 85. rocznicę powstania armii. Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest coraz bardziej napięta. Mówił o tym w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
2017-04-26, 21:36
Posłuchaj
Z informacji wywiadowczych wynika, że komunistyczna Północ jest gotowa na przeprowadzenie kolejnej, szóstej próby nuklearnej, a wojsko czeka jedynie na rozkaz Kim Dzong Una. W pobliże Półwyspu Koreańskiego ma dotrzeć amerykański lotniskowiec, któremu w ostatnich dniach towarzyszyły m.in. także japońskie niszczyciele. We wtorek południowokoreańska armia poinformowała, że do jednego z portów Korei Południowej zawinął amerykański atomowy okręt podwodny. Na razie nie jest jednak planowany jego udział w koreańsko-amerykańskich manewrach wojskowych. O możliwości ich przeprowadzenia informowały władze w Seulu. Korea Południowa chce przeprowadzić ćwiczenia ze względu na obecność w regionie amerykańskiego lotniskowca, który został wysłany w ten rejon jako odpowiedź na prowokacje militarne Korei Północnej.
Jarosław Guzy ocenił, że jest spokojny, jeśli chodzi o potencjalne militarne rozwiązanie konfliktu. – Choćby prewencyjny atak USA na instalacje wojskowe Korei, musi spotkać się z jakimś odwetem, nawet zminimalizowanym. To oznacza ofiary w ludziach, zwłaszcza w Korei Południowej – mówił.
Dodał, że nie ma kroków nieodpowiedzialnych, ale jest "pewien rodzaj gry, która w większym stopniu jest dyplomatyczna, ale z użyciem nacisku militarnego".
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Paweł Lekki.
Polskie Radio 24/ip
______________________
Data emisji: 26.04.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 20:33
REKLAMA