Warszawskie gorseciki zanikające

Gorseciki to małe kafelki które znamy z kuchni i łazienek naszych babć, oraz z przedwojennych klatek schodowych. Czy dziś w warszawskich kamienicach można jeszcze podziwiać te ceramiczne dzieła sztuki użytkowej?

2013-07-05, 15:30

Warszawskie gorseciki zanikające
. Foto: dr Hanna Paszkiewicz

Posłuchaj

05.07 Dr Hanna Paszkiewicz o warszawskich gorsecikach
+
Dodaj do playlisty

Gorseciki były bardzo modne w latach 30 ubiegłego wieku, a obecnie jest ich coraz mniej. Zuzanna Fruba, współautorka książki „Warszawskie gorseciki zanikające” twierdzi, że wbrew pozorom gorsecików jest wciąż zaskakująco dużo.

Dr
Zuzanna Fruba, foto: PR24/PJ

- Nie spodziewałyśmy się, że nasza książka urośnie do takich rozmiarów. Chciałyśmy zwrócić uwagę na ten wyjątkowy element sztuki użytkowej, którego nikt nie widzi. Mieszkańcy starych kamienic często w ogóle nie zauważają pięknych posadzek po których chodzą każdego dnia. Byłoby dobrze, gdyby ludzie byli bardziej uwrażliwieni na takie cenne szczegóły.

Gorseciki charakteryzują się ogromną wytrzymałością – te, które możemy oglądać w Warszawskich kamienicach mają ponad 80 lat. W przeszłości gorseciki były produkowane i układane przez firmę Dziewulski i Lange z Opoczna.

REKLAMA

- Udało nam się znaleźć przedwojenny katalog tej firmy, w którym znajdują się przykładowe wzory. Zatrudniano profesjonalnych terakociarzy, którzy dostosowywali projekt do wielkości pomieszczenia i z pietyzmem układali kafelki – mówi Zuzanna Fruba.

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej