Wizyta szefa NATO w Polsce
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odbywa dwudniową wizytę w Warszawie przed lipcowym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego. O znaczeniu wizyty i relacjach Polska-NATO-Rosja-Ukraina mówili w Debacie Dnia Agata Diduszko (Krytyka Polityczna) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
2016-05-30, 19:11
Posłuchaj
Przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie, jedną z problematycznych kwestii jest ewentualne spotkanie przedstawicieli Sojuszu Północnoatlantyckiego z Władimirem Putinem, prezydentem Rosji. Część Polaków protestuje przeciwko takiemu spotkaniu ze względu na sytuację na Ukrainie.
– Wiele krajów z Rosją łączą stosunki biznesowe, dlatego podchodzą one do uchylenia sankcji i nawiązania z nią z powrotem relacji, bez załatwienia sprawy ukraińskiej, w sposób bardziej otwarty. A nie powinniśmy tak robić, bo Władimir Putin się nie cofnął. Wojna na Ukrainie trwa w najlepsze. Tylko twarde negocjowanie ze strony NATO jest rękojmią tego, że Europa ciągle dba o Ukrainę – utrzymywała Agata Diduszko.
– NATO nie powinno cofać się ani o krok jeśli chodzi o kwestie sankcji i restrykcji wobec Rosji dopóki ta nie opuści terenów zajmowanych na Ukaranie – dodał Wojciech Wybranowski.
W Debacie Dnia była również mowa o trwających od ponad tygodnia protestach pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka.
REKLAMA
– Pielęgniarki z CZD odeszły od łóżek pacjentów w trosce o bezpieczeństwo dzieci, bo było ich za mało i były przepracowane – powiedziała Agata Diduszko.
Wojciech Wybranowski przyznał również, że pielęgniarki w Polsce są fatalnie wynagradzane, jednak to nie usprawiedliwia opuszczania pacjentów w potrzebie.
– Nie akceptuję żadnej próby usprawiedliwienia sytuacją materialną odejścia pielęgniarek od łóżka chorych dzieci. Protest pielęgniarek zagroził życiu i bezpieczeństwu dzieci. To jest niedopuszczalne – mówił gość Polskiego Radia 24.
W programie także komentarz do niekończącego się sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
Debatę Dnia prowadził Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds/pj
REKLAMA