more_horiz

Nie do końca wyjaśnione: Kryzys Kubański

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:23
22 października 1962 r. świat stanął na krawędzi wojny. ZSRR rozmieściło na Kubie pociski balistyczne, które bezpośrednio zagrażały terytorium USA.
Audio
Administracja Kennedyego w czasie kryzysu kubańskiego
Administracja Kennedy'ego w czasie kryzysu kubańskiegoFoto: wikipedia commons

Globalny konflikt nuklearny stał się realny w momencie, gdy do Kuby zaczęły się zbliżać radzieckie statki z kolejnymi materiałami militarnymi. Prezydent USA John F. Kennedy wprowadził wtedy kwarantannę morską dla Kuby i zarządał od ZSRR wycofania swoich okrętów. 

Po interwencji prezydenta, przywódca Związku Radzieckiego, Nikita Chruszczow zgodził się zawrócić statki i nakazał demontaż wyrzutni rakietowych w zamian za gwarancje USA o nieagresji na Kubę i wycofanie amerykańskich rakiet z Turcji. Decyzja ta rozwścieczyła Fidela Castro i doprowadziła do ochłodzenia stosunków sowiecko-kubańskich.

Do kwietnia 1963 r. Stany Zjednoczone nie informowały świata o tym zdarzeniu, co miało pomóc Chruszczowowi zachować honor na arenie międzynarodowej.

Konsekwencją wydarzenia było uruchomienie "gorącej" linii telefonicznej pomiędzy przywódcami supermocarstw. Miało to umożliwić szybsze rozwiązywanie potencjalnych konfliktów w przyszłości.

Historia w Polskim Radiu 24

PR24/PJ

Zobacz także

Zobacz także