Okrągły Stół: początek zmian

Symbol początku faktycznych przemian ustrojowych w Polsce, przy którym przedstawiciele komunistycznej władzy i opozycji zasiedli do rozmów. Okrągły Stół znany jest wszystkim Polakom, ale wyniki pertraktacji przy nim są różnie oceniane.

2014-02-06, 09:03

Okrągły Stół: początek zmian

Posłuchaj

06.02.14 Dr Tadeusz Ruzikowski o obradach przy Okrągłym Stole
+
Dodaj do playlisty

Dokładnie 6 lutego roku 1989 rozpoczęły się obrady tzw. Okrągłego Stołu, gdzie reprezentanci komunistycznej władzy zasiedli do pertraktacji z przedstawicielami solidarnościowej opozycji. Celem rozmów miało być porozumienie i wspólne rozwiązywanie konfliktów społecznych.

Trudne początki drogi do Okrągłego Stołu

Trwające strajki  w sierpniu roku 1988 oraz rozmowa Lecha Wałęsy z generałem Czesławem Kiszczakiem rozpoczęły szereg zdarzeń, które zaowocowały w roku przyszłym obradami Okrągłego Stołu.

- Zdarzenia miały swoją specyfikę, która sprawiła, że po raz pierwszy padał postulat przywrócenia „Solidarności” i zalegalizowania jej. Postulat stawał się coraz bardziej istotny, tym bardziej, że w tym czasie władze „Solidarności” podjęły decyzję o ujawnieniu jej kierownictwa – mówił w PR24 doktor Tadeusz Ruzikowski, Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Postulaty stron Okrągłego Stołu

W trakcie obrad starły się ze sobą postulaty zarówno strony rządzącej, jak i opozycji. Rozmowy nie należały do najprostszych i toczone były w trzech głównych zespołach: do spraw gospodarki i polityki społecznej, reform politycznych, pluralizmu związkowego.

REKLAMA

- Niewątpliwie ze strony władz była chęć w jakiś sposób wmontowania „Solidarności” w panujący wówczas system ustrojowy. Natomiast ze strony solidarnościowej poza tym postulatem ponownej możliwości działania związku, oczekiwano również pewnych reform politycznych. Obrady Okrągłego Stołu odbywały się zatem w trzech sferach  - wyjaśniał Gość PR24.

Okrągły Stół ma swoich przeciwników i zwolenników, ale rozmowy 25 lat temu stały się faktem i zapoczątkowały proces zmian w Polsce. Dzięki temu możemy korzystać z dobrodziejstw demokracji, przyzwyczajając się jednocześnie do jej ułomności.

PR24/Grzegorz Maj 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej