Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24

2016-08-01, 11:10

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24
Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, foto: wikipedia.com

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. W Polskim Radiu 24 historycy oraz inni zaproszeni goście mówią m.in. o znaczeniu politycznym i militarnych konsekwencjach tego patriotycznego zrywu.

Posłuchaj

01.08.16 Katarzyna Utracka o tym, jak godnie upamiętniać bohaterów Powstania Warszawskiego
+
Dodaj do playlisty

Dziś obchodzimy 72. rocznicę wybuchu zrywu. O 17:00 odezwą się syreny alarmowe. Centralnym elementem obchodów będą uroczystości w hołdzie walczącym, które rozpoczną się o tej godzinie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z udziałem weteranów, prezydenta i przedstawicieli władz.

Do powstańczych walk stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej, zorganizowanych w Zgrupowania obejmujące bataliony i inne formacje zbrojne. Niestety powstańcy nie byli zbyt dobrze uzbrojeni.

Na antenie Polskiego Radia 24 mówiliśmy m.in. o tym, jak dziś upamiętniane jest Powstanie Warszawskie. Muzeum Powstania Warszawskiego współprowadzi akcję "Polska Walcząca. Upamiętniaj Godnie". Kampania to wyrażenie sprzeciwu wobec osób, które posługują się symbolem "Polski Walczącej" w kontekście zachowań niegodnych, chuligańskich i agresywnych

Jak podkreślała na naszej antenie Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego, używanie znaku "Polski Walczącej" nie musi być obecnie jednak czymś niestosownym. – Jeżeli symbol jest godnie eksponowany, np. na koszulkach, to warto się do niego odwoływać. "Polska Walcząca" to nasze dobro narodowe – wskazywała gość Polskiego Radia. 

REKLAMA

Na naszej antenie m.in. o dzisiejszym postrzeganiu Powstaniu Warszawskiego mówił także prof. Bogusław Kopka, historyk. Gościem Polskiego Radia 24 był również Andrzej Skalimowski z Muzeum Warszawy, który opowiadał o odbudowie stołecznego Starego Miasta, zniszczonego w konsekwencji wybuchu Powstania Warszawskiego.

Więcej o Powstaniu Warszawskim w Debacie Poranka i Debacie Dnia.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej