Węgierski Październik '56. "Powiew wolności"

2016-10-23, 21:43

Węgierski Październik '56. "Powiew wolności"
Protesty na Węgrzech w październiku 1956 roku . Foto: wikipedia.org/Nagy Gyula

Ponad trzy tysiące zabitych i 14 tys. rannych. Taki jest bilans węgierskiego powstania z 1956 roku. Zostało ono krwawo stłumione przez interwencję Armii Czerwonej, a prześladowania uczestników trwały przez kolejne lata. W Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, jakie skutki wywarł Październik’56 na kształt współczesnych Węgier.

Posłuchaj

23.10.16 dr Maciej Szymanowski: „Październik'56 ma na Węgrzech rangę porównywalną do Powstania Warszawskiego w Polsce
+
Dodaj do playlisty

Podłożem wybuchu, trwającego od 23 października do 10 listopada 1956 roku, powstania była zapaść ekonomiczna i obniżający się poziom życia w Węgierskiej Republice Ludowej. Wpływ na przebieg wydarzeń miały również wydarzenia w ówczesnej Polsce, gdzie wbrew woli Moskwy i bez udziału wojsk sowieckich na I sekretarza PZPR wybrano Władysława Gomułkę.

– Był to największy zryw niepodległościowy Węgrów w XX wieku. Tego samego dnia, w którym węgierska prasa wydrukowała informację o wyborze Gomułki, przedstawianego w pozytywnym tonie, młodzież budapesztańska zorganizowała demonstrację poparcia dla przemian w Polsce. Był to początek trwających blisko trzy tygodnie wypadków – powiedział dr Maciej Szymanowski, politolog i hungarysta z Uniwersytetu Katolickiego w Budapeszcie.

Okres obejmujący ostatnie dni października i pierwsze 10 dni listopada był zalążkiem nowego życia. – Ten czas był potężnym powiewem wolności. Ludzie cieszyli się i całowali, na ich twarzach zagościły uśmiechy – dodał dr Maciej Szymanowski.

Polskie Radio 24/db/tj

__________________


Data emisji: 23.10.16

Godzina emisji: 19:15

Polecane

Wróć do strony głównej