Rzeź wołyńska oczami dziecka
– Wiemy, że mimo oczywistych różnic, które miały miejsce pomiędzy nacjami zamieszkującymi Wołyń, nie było tam zakorzenionej nienawiści. Mimo tej zwyczajnej życzliwości sąsiedzkiej, nagle wkradła się taka galopująca nienawiść która zaczęła narastać jak kula śniegowa – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Marchewicz, dyrektor wydawnictw Fronda i Zona. Punktem wyjścia do rozmowy o rzezi wołyńskiej był reportaż Anny Lisieckiej „Kainowa zbrodnia”. Autorka była również gościem audycji.
2016-11-01, 19:40
Posłuchaj
Jak wskazywał Marchewicz, „ukraińskie organizacje wojskowe planowały to, wypędzenie Polaków z użyciem wszystkich możliwych sposobów, z eksterminacją włącznie”. – Jeśli my, wszyscy Polacy, nie przyjmiemy, że to nasza wspólna trauma, że to jest fragment naszego dziedzictwa narodowego, jeśli w jego ramach nie będziemy potrafili wybaczyć i modlić się za to, to już im nikt nigdy nie wybaczy – mówił. Dodał, że wstyd za to, co przydarzyło się Polakom, „jest zakopywaniem po raz kolejny żywcem tych, którzy ocaleli”.
O traumie ocalonych mówiła również Anna Lisiecka: – Widziałam te dzieci, które znów są ofiarami i czekają na podanie ręki, by znów głośno o tym mówić. I mówią, że najgorszym dniem jest Wszystkich Świętych, kiedy nie ma gdzie postawić tej świeczki. Autorka reportażu wskazywała także na konieczność uporządkowania historii. – Kiedy mówi się o rzezi wołyńskiej, trzeba patrzeć jak na jedną ze zbrodni XX wieku. Trzeba doprowadzić do takich spotkań, jakie w latach 60. odbyło się i trwało wiele lat między historykami polskimi i niemieckimi.
W audycji zaprezentowano reportaż Anny Lisieckiej „Kainowa zbrodnia”. Bohaterką opowieści jest pani Irena Gajowczyk, która opowiada o rzezi na Wołyniu w 1943 roku. W czasie tragicznych zdarzeń miała zaledwie 6,5 roku. Wspomina dom rodzinny, wieś Hurby oraz opowiada o osobistym doświadczeniu wołyńskiej rzezi. W reportażu wykorzystano fragmenty powieści "Oksana" Włodzimierza Odojewskiego. Zapis wspomnień pani Gajowczyk znalazł się też, wśród wielu innych, w zbiorowym wydawnictwie „Wołyń. Bez komentarza”.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/ip
Data emisji: 01.11.2016
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA
REKLAMA