Wyklęci, ale do końca niezłomni
Brama aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie została symbolicznie otwarta. Miejsce będące świadkiem kaźni i morderstw Żołnierzy Wyklętych stanie się wkrótce muzeum ich pamięci. Kim byli? Jak zasłużyli się dla Polski? Gościem Polskiego Radia 24 był dr Łukasz Michalski, historyk.
2017-03-01, 19:30
Posłuchaj
Odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w Pałacu Prezydenckim, dr Łukasz Michalski stwierdził, że długo na nie czekaliśmy. - Polski prezydent nazywał tu rzeczy po imieniu. Nie da się budować wspólnoty na chaosie aksjologiczny(...) Wiemy, kto był katem, a kto był ofiarą – podkreślił gość audycji.
- Militarnie Żołnierze Wykleci byli skazani na niepowodzenie, toczyli beznadziejną walkę, a ich opór dawał raczej świadectwo istnienia idei niepodległości Polski, niż był realną walką – dodał historyk.
Zdaniem Łukasza Michalskiego, był to największy ruch sprzeciwu wobec komunistów w Polsce. - Brało w nim udział co najmniej 50 tys. żołnierzy, a 200 tys. osób było zaangażowanych cywilnie. opór porównywalny jedynie z Solidarnością, jeśli jednak wziąć pod uwagę skalę represji, to nieporównywalny z niczym – powiedział gość audycji.
Gospodarzem audycji był
REKLAMA
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 1.03.17
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA
REKLAMA