Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. "Rzeź wołyńska była zbrodnią sąsiedzką"

2017-07-11, 09:08

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. "Rzeź wołyńska była zbrodnią sąsiedzką"
Pomnik rzezi wołyńskiej w Warszawie . Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

W całym kraju organizowane są obchody upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej. Centralne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej przygotowano w Warszawie. Z historykami na temat rzezi wołyńskiej rozmawiał w Polskim Radiu 24 Witold Banach (IAR).

Posłuchaj

11.07.2017 Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Rozmowa Witolda Banacha (IAR) z historykami o rzezi wołyńskiej
+
Dodaj do playlisty

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele wojskowym w Rembertowie. W południe na Skwerze Wołyńskim z udziałem władz państwowych oraz asysty honorowej Wojska Polskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odbędzie się Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia wieńców. Przy pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w województwach południowo-wschodnich w latach 1942-1947 zostanie odsłonięta tablica informacyjna.

Pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomina, że ukraińscy nacjonaliści mordowali swoich sąsiadów za to, że byli Polakami. - Chcemy, aby 11 lipca wybrzmiały ważne słowa - była to zbrodnia ludobójcza i odpowiedzialność za nią ponosi Ukraińska Powstańcza Armia - mówi minister Kasprzyk. Dodaje, że ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej to ciągle "krwawiąca rana".

Obchody organizuje Instytut Pamięci Narodowej wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przy współpracy Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów oraz Zarządu Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 lipca 1943 roku, w tak zwaną krwawą niedzielę, oddziały UPA jednocześnie zaatakowały blisko sto polskich miejscowości w trzech powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Była to kulminacja zbrodni, która do historii przeszła jako rzeź wołyńska.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około stu tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej. Po stronie ukraińskiej liczba ofiar wyniosła od 10 do 12 tysięcy.

Polskie Radio 24, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej