Tadeusz Kościuszko – bohater wciąż nieodkryty

2017-07-15, 19:33

Tadeusz Kościuszko – bohater wciąż nieodkryty
Tadeusz Kościuszko. Foto: wikipedia.org/public domain

Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych, zapoczątkował powstanie zbrojne przeciw Rosji i nie ustawał w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Tadeusz Kościuszko bez wątpienia należy do największych bohaterów w dziejach naszego kraju. To właśnie wokół tej postaci toczą się dyskusje historyków, którzy starają się odkrywać nieznane dotąd obszary z życia legendarnego dowódcy.

Posłuchaj

15.07.17 dr Leszek Krześniak: „Tadeusz Kościuszko był człowiekiem światowego formatu (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Tadeusz Kościuszko to z pewnością postać szeroko znana, powszechnie rozpoznawalna i otaczana wielkim szacunkiem. Jego zasługi w walce o wolność Polski są bezdyskusyjne. Również w Stanach Zjednoczonych jego nazwisko patronuje wielu stowarzyszeniom i fundacjom jako symbol wielkiego dowódcy, polityka i patrioty. Pomimo ogromnej wiedzy na temat jego dokonań, wciąż istnieją obszary wymagające uzupełnienia.

– Już za życia Kościuszki rozpoczęły się dyskusje na temat jego życia i działalności. Dotyczyły one oceny jego postaw, zalet, wad, a także decyzji. W kolejnych stuleciach, w zależności od politycznych potrzeb, historiografia upiększała lub ostro weryfikowała osobę przywódcy insurekcji z 1794 roku. Przykładem mogą być relacje pomiędzy Kościuszką a ks. Józefem Poniatowskim w czasie bitwy pod Dubienką w 1792 roku – powiedziała dr Longina Ordon, autorka książki „Spory o Tadeusza Kościuszkę w polskiej historiografii i literaturze w latach 1792-2016” i prezes Ogólnopolskiej Federacji Szkół Kościuszkowskich.

Dr Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, podkreślił, że idee, którym hołdował Tadeusz Kościuszko, są wciąż aktualne. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 jego obsesją była walka o wolność własnego narodu i państwa.

– Dzisiaj postać Kościuszki łączy także różnorakie środowiska, również te, które związane są z polityką. Miał ogromne poczucie godności i sprawiedliwości. Będąc w Szwajcarii udzielał się bardzo mocno w celach dobroczynnych pomagając tamtejszym biedakom. To mogło przyczynić się do jego śmierci, gdyż prawdopodobnie zaraził się od jednego z potrzebujących tyfusem – wskazał.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 19:06

 

Polecane

Wróć do strony głównej