Zmarła Hanna Szczepanowska, ps. Heban - harcerka Szarych Szeregów, łączniczka AK
W Powstaniu Warszawskim Hanna Szczepanowska była łączniczką w zgrupowaniu Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela" na Żoliborzu. Miała 88 lat. Odnawianie ducha narodu polskiego to moja misja i służba - mówiła. O śmierci Szczepanowskiej poinformował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Na początku sierpnia pani Hanna udzieliła wywiadu Polskiemu Radiu 24.
2017-10-10, 22:30
Posłuchaj
– Wojna wybuchła, kiedy miałam 10 lat. Dowiedziałem się, że Niemcy zajęli wszystko i będą mieszkać w Polsce. Dowiedziałam się, że odebrali naszą wolność – wspominała w Rozmowie PR24 Hanna Szczepanowska ps. „Heban” – harcerka, łączniczka, sanitariuszka, uczestniczka Powstania Warszawskiego.
Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Szczepanowska, choć w momencie wybuchu II wojny światowej miała zaledwie 10 lat, niemal od razu włączyła się do walki z okupantem. W tym kontekście przytoczyła pewną anegdotę.
– Kiedy dowiedziałam się, że Niemcy odebrali naszą wolność, poszłam do sklepu papierniczego. Kupiłam tam tubkę kleju, poszłam na al. Ujazdowskie, gdzie mieszkały rodziny niemieckie. Tym klejem pobrudziłam wszystkie klamki w kamienicy. Potem wyszłam na ulicę i powiedziałam: „ja swoją wojnę z Niemcami rozpoczęłam” – relacjonowała.
Później Hanna Szczepanowska wstąpiła w szeregi harcerskie, uczestniczyła m.in. w Powstaniu Warszawskim. Dziś 1 sierpnia 1944 i późniejsze dni niepodległościowego zrywu wspomina ze wzruszeniem. – Doczekaliśmy wreszcie Polski, która w tak ogromnej skali przekazuje następnym pokoleniom pamięć o Powstaniu. Na szczęście za nami są już czasy, kiedy znak Polski Walczącej równany był z faszyzmem – mówiła gość PR24.
REKLAMA
Hanna Szczepanowska w 2005 r. była członkinią Komitetu Honorowego Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w 2007 r. członkinią Komitetu Honorowego Poparcia PiS w wyborach parlamentarnych. Zasiadała też w zarządzie głównym Stowarzyszenia Szare Szeregi; od 2010 r. była wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków.
Polskie Radio 24, PAP/mp, dp
REKLAMA