Nowy Prymas Polski
Prymasem Polski i metropolitą gnieźnieńskim został arcybiskup Wojciech Polak. Choć dziś ta funkcja ma głównie znaczenie symboliczne i honorowe, prymas nadal jest ważną postacią w polskim Kościele.
2014-06-07, 12:45
Posłuchaj
Zadania i uprawnienia Prymasa Polski zmieniały się na przestrzeni wieków – od 1417 roku, kiedy po raz pierwszy nadano ten tytuł. O ile do czasów zaborów, a następnie w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej rola prymasa była nadrzędna, o tyle w ostatnich latach ta sytuacja uległa zmianie.
- Trzeba pamiętać, że ta funkcja zawsze była honorowa. Jednak znaczenie Prymasa Polski zmieniało się przez lata. W I Rzeczpospolitej pełnił funkcję pierwszego senatora i sprawował rządy w kraju w okresie bezkrólewia – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Gołębiowski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Dziś tytuł Prymasa Polski jest przede wszystkim honorowy. Władzę w polskim Kościele sprawuje Konferencja Episkopatu Polski, której członkiem jest metropolita gnieźnieński.
Wyznaczanie kierunków
Obecnie jednym z głównych zadań Prymasa Polski jest wyznaczanie kierunków dla polskiego Kościoła.
REKLAMA
- Funkcja Prymas Polski obarczona jest ciężarem ważnych misji i zadań – od tego nie da się odejść. Abp Polak przed objęciem archidiecezji gnieźnieńskiej był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Miał zatem styczność z tym, co dzieje się na szczycie władz kościelnych, a to pomoże mu w sprawowaniu funkcji – dodał Krzysztof Gołębiowski.
Grzegorz Maciak, reporter Informacyjnej Agencji Radiowej, relacjonował w Polskim Radiu 24, jak przebiegał ingres abpa Wojciecha Polaka.
Przed oficjalnym objęciem archidiecezji gnieźnieńskiej przez abpa Wojciecha Polaka, Grzegorz Maciak rozmawiał z Prymasem Polski o wyzwaniach stojących przed Kościołem w Polsce.
PR24/MP
REKLAMA
REKLAMA