Historia ciągle żywa
Nauczanie historii nie musi oznaczać jedynie wykuwania dat i faktów. Ośrodek Karta zajmuje się upowszechnianiem atrakcyjnego oblicza historii, które może zaciekawić każdego, bez względu na wiek.
2014-06-29, 14:34
Posłuchaj
Szkolne lekcje historii nie są przyjemnym doświadczeniem dla większości uczniów. Żmudne zapamiętywanie dat, nazwisk i faktów może skutecznie zniechęcić młodych ludzi do zainteresowania przeszłością. Ośrodek Karta stara się przedstawiać inne, pasjonujące oblicze historii.
– Przede wszystkim, upowszechniamy historię widzianą z punktu widzenia jednostki, z perspektywy pojedynczego człowieka, który jest wplątany w największe wiry tej historii. W ten sposób można historię lepiej zrozumieć i jej doświadczyć. Dla młodych ludzi to bardzo ważne, bo nie muszą uczyć się dat, żeby zrozumieć, co się wydarzyło – podkreślała w PR24 Agnieszka Knyt z Ośrodka Karta.
Świadkowie historii
Ośrodek Karta prowadzi projekty, w ramach których oddaje głos uczestnikom wydarzeń. Dużym powodzeniem cieszą się książki z serii „Świadectwa”, w których zamieszczone są dzienniki, wspomnienia i listy ważnych postaci historycznych, a także zwykłych świadków historii.
– To, co świadkowie zapisali to oczywiście ich subiektywna prawda. Oni pokazują, jak sami cos przeżywali. Zamieszczając przy takich tekstach jedynie znikome, faktograficzne komentarze, nie oceniamy niczego, nie stawiamy żadnych tez historycznych. Czytelnik sam może sobie wyrobić opinię na dany temat. Podstawową wartością jest danie ludziom wiedzy, z którą mogą później sami coś zrobić – powiedziała Agnieszka Knyt, Gość PR24.
REKLAMA
Czego uczy historia?
W opinii niektórych osób, nauka historii nie ma sensu. Uważają oni, że nie warto poświęcać czasu na poznawanie minionych wydarzeń, a zamiast tego powinno się skoncentrować na przyszłości. Taki pogląd to efekt braku zrozumienia faktu, że przeszłość ma ogromny wpływ na to, co dzieje się dzisiaj. Analizując historię, można wyciągać wnioski, które pozwolą budować lepsze jutro.
– Z historii można się nauczyć bardzo wiele. Można wyciągnąć wnioski, które pozwolą na uniknięcie błędów, zrozumienie. Rożnych konfliktów można by było uniknąć, gdyby ludzie mieli większa wiedzę i większe zrozumienie dla tej drugiej strony – stwierdziła Agnieszka Knyt.
Anna Mikołajewska
REKLAMA