Polskie niebo zbiera tragiczne żniwo

Dziś każdy może sobie kupić samolot i nim latać. Coraz więcej osób interesuje się lataniem, które dla niektórych jest ogromną pasją. Wiąże się ona ze specyficznym rodzajem emocji i czerpaniem radości.

2014-07-15, 14:15

Polskie niebo zbiera tragiczne żniwo
. Foto: fliskr/hgz09

Posłuchaj

15.07.14 Bohdan Włostowski: " Ciągle zastanawiamy się dlaczego odchodzą najlepsi (...)"
+
Dodaj do playlisty

Szybownictwo, lotniarstwo i skoki spadochronowe cieszą się dużą popularnością. Latanie może być przyjemnością. Statystki i ostatnie wydarzenia pokazują, że wypadki lotnicze mogą zdarzać się równie często jak wypadki na drogach.

Bezpieczne latanie?

W lipcu w dwóch wypadkach lotniczych małych samolotów zginęło w Polsce 13 osób. Polacy giną w wypadkach nie tylko na drogach ale również na niebie. Jak zapobiegać wypadkom w lotnictwie, czy samoloty mają pozwolenia na latanie w Polsce?

- Trudno zgodzić się z tym, że im więcej osób lata tym więcej jest w powietrzu nieszczęśliwych wypadków. Jeśli dokładnie przyjrzymy się statystykom to okazuje się, że wypadków w powietrzu nie ma więcej w porównaniu do tego co było kiedyś. W tym roku mamy trudną serię, gdyż te wypadki wydarzyły się w bardzo krótkim czasie. Wszyscy w naszym środowisku mają nadzieję, że niebo nie zabierze nam więcej przyjaciół – podkreślił na antenie PR24 Bohdan Włostowski, sekretarz Aeoroklub Polski.

Przyczyny wypadków

Zły stan maszyn, nieuwaga i błędy człowieka to najczęstsze przyczyny wypadków lotniczych. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i odpowiedzialność.

- Wszystkie przepisy i procedury związane z lataniem są bardzo precyzyjnie opisane. Najważniejsza jest odpowiedzialność. Samoloty mają to do siebie, że nie wybaczają błędów. Kilka kilometrów nad ziemią czasu na podjęcie właściwej decyzji jest bardzo mało. Wówczas najważniejszy jest człowiek jego przygotowanie i doświadczenie – powiedział Gość PR24.

Radość z latania

Akrobacja szybowcowa jest jak akrobatyka sportowa i łyżwiarstwo. Kiedyś selekcja pilotów była ogromna i tylko najlepsi mogli latać. Oni do dziś osiągają wysokie noty i zdobywają medale dla Polski.

- Latanie w aeroklubie koncentruje się głównie na tym, by pilota wyszkolić a następnie umożliwić mu relatywnie tanie latanie. Członkowie zrzeszeni w klubach są zobowiązani do płacenia składek. Dzięki temu posiadają prawo dostępu do statków powietrznych w niższych cenach – dodał w PR24 Bohdan Włostowski.

 

PR24/Paulina Olak

Polecane

Wróć do strony głównej