Zielony Kongres Samorządowy
12 i 13 września w Warszawie odbywał się Zielony Kongres Samorządowy. Głównym celem Kongresu było zastosowanie koncepcji Zielonego Nowego Ładu w lokalnym zarządzaniu oraz pokazanie, jak zielona wizja transportu publicznego i mobilności, opieki zdrowotnej, edukacji, zarządzania przestrzenią, polityki energetycznej, ochrony bioróżnorodności przyczyniła się do lokalnej polityki i poprawy standardów życia.
2014-09-14, 14:05
Posłuchaj
Na Kongresie zostały przedstawione również wyzwania dzisiejszych czasów oraz konieczność poradzenia sobie z nimi w konkretnych sytuacjach przy zastosowaniu konkretnych środków. Na podstawie wybranych miast europejskich, w których samorząd wprowadza rozwiązania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, przedstawione zostały najlepsze praktyki zielonego zarządzania na poziomie lokalnym.
Polska a „zieloni”
W Unii Europejskiej „zieloni” działają bardzo aktywnie. Zdaniem Ewy Sufin-Jacquemart, prezes Zarządu Fundacji Strefa Zieleni, Polska powinna się zaangażować w europejską politykę energetyczno-klimatyczną, albowiem w przeciwnym razie może wyrządzić szkody nie tylko sobie, lecz całej Ziemi.
– Polska w Unii Europejskiej jest najbardziej zagorzałym przeciwnikiem europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej, a ponieważ chodzi tutaj o przyszłość całego gatunku ludzkiego i Ziemi, Polska ponosi wielką odpowiedzialność. Jeżeli nie uda nam się powstrzymać globalnego ocieplenia, to może być bardzo źle – powiedziała Ewa Sufin-Jacquemart.
Myśl globalnie, działaj lokalnie
W Unii Europejskiej zieloni to czwarte ugrupowanie i stanowi poważną formację polityczną. Nie zajmuje się ono tylko ekologią, lecz także zrównoważonym rozwojem. Celem organizacji jest zaspokajanie potrzeb zarówno żyjących, jak i przyszłych pokoleń – tłumaczył Gość PR24.
REKLAMA
– Zieloni na całym świecie mają taką dewizę: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Polacy natomiast są tak bardzo zamknięci i skoncentrowani na swoich własnych sprawach, że zapominają, że są częścią globalnego świata i że to, co robią u siebie tu i teraz ma również wpływ i powiązania z tym, co się dzieje gdzie indziej. Działania samorządów muszą być nastawione nie tylko na krótkoterminowe sukcesy, ale muszą mieć świadomość, w jakich procesach globalnych uczestniczą – stwierdziła rozmówczyni PR24.
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA